| ss501 a întrebat:

Anul asta am decis sa stau acasa sau poate sa-mi gasesc un job part-time si sa nu merg la facultate.
La anul vreau sa dau la facultate insa sunt indecisa. As vrea sa studiez dreptul pentru ca asta ma pasioneaza inca din clasele primare, dar am auzit povesti gen : nu faci nimic cu dreptul. Totodata ma intereseaza si domeniul management sau administrarea afacerilor.
As vrea sa aud o parere, in ce domeniu se castiga mai bine sau unde ai un viitor in cariera mai promitator?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se castiga bine si ai un viitor promitator in domeniul in care trebuie pricepi si care il faci din placere...

oricum mare greseala treaba cu statul acasa... greu sa iti fie sa te apuci de facultate odata ce ai rupt lantul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt a 9-a. am tot fost intrebat ce vreau sa 'ma fac' cand voi fi mare. Sunt indecis, ca si tine dar, am primit cateva sfaturi, de la un prieten politist. Cel mai bine e sa fii judecator. E munca dar si bani. trebuie' sa iti mearga capul. Apoi mi.a recomandat avocat. -de ce?- deoarece, chiar daca nu ai clienti, statul te plateste, si castigi binisor. Potate sa nu te intereseze de caz. Ca a furat gaina, ca a facut nu stiu ce. fiecare om e intrebat: "Ai avocat?"
-"Nu, dar nici bani nu am."
Si iei te 'repartizeaza', tu oricum primindu-ti banii, indiferent ca persoana acuzata intra la inchisoare sau nu. orice ai face, tu iti iei salariul. Apoi mi-a spus de procuror, e bine platit dar e si munca. mi-a zis ca nu e cine stie ce munca, dar e. Ceva de genu:
Analizezi un caz, vezi toate alea, iar apoi:
-"Audiaza-l pe... "
Merge il audiaza. nu e mare lucru, esti ca un sef. dai ordine, mergi la fata locului, analizezi etc. Mai e ceva ce mie mi se pare tare, sa fii politist economic, adica la A.N.A.F. dar trebuie mate... trebuie ca liceul facut sa se bazeze pe mate, mai exact profilul mate-info.
Deci mie mi s-a spus:
1. Judecator (munca multa, bani multi)
2. Avocat (munca medie, bani medii)
3. Procuror (munca medie, bani medii)
Depinde ce vrei si tu si depinde si de salariile exacte.

| ss501 explică (pentru anonim_4396):

Mersi de sfat big grin
O sa urmez dreptul chiar daca e greu la inceput! big grin