| CristiMC a întrebat:

Anul asta dau bacalaureatul, iar la limba romana nu am invatat absolut deloc. Cum imi recomandati sa invat eficient, in special pentru partea a 3a?

7 răspunsuri:
| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Salut! Iti faci scheme pentru fiecare eseu si inveti lucrurile importante, pentru ca, mai apoi, sa poti realiza singur rapid eseul la examen.
Nu invata cuvant cu cuvant pentru ca vei uita.
Important este sa parcurgi toata materia de examen. Mult succes! Si eu am bacul anul acesta laughing, sa fie cu noroc!

| CristiMC explică (pentru HarukoMariusDaniel):

Sa fie! happy De curiozitate, unde vrei sa dai mai departe?

| HarukoMariusDaniel a răspuns (pentru CristiMC):

La inginerie si robotica... altceva nu e de viitor... sad asa consider.

| CristiMC explică (pentru HarukoMariusDaniel):

Si eu vreau sa dau la inginerie. bft!

| Ciprian964335345 a răspuns:

O sa iti spun cum am facut in anul in care am dat bacul.Referitor la subiectul 3 pentru ca vad ca asta te intereseaza m-am apucat efectiv cu o luna inainte de bac sa invat vreo 30 de eseuri plus geografie plus matematica dar sa ramanem la romana.In fiecare zi din saptamana invatam eseurile de la 2-3 opere nu imi lua foarte mult cateva ore si tot asa pana terminan cele 10 sau cate opere o fi. Dupa aceea repetam procesul pana in ziua in care am dat bacul. Unele opere le stiam la perfectie fiind repetate de 3-4 ori altele stiute dar mai putin fiind repetate de cel mult doua ori.Si inca ceva am uitat sa mentionez sa zicem ca azi inveti Ion si Moara cu Noroc a 2-a zi dupa ce ai invatat eseurile petru alte 2 opere le repeti si pe cele din urma si in felul acesta nu ai cum sa nu retii.Tot retii ceva macar ideile principale.Iar la celelate doua parti stiam de pe parcursul anullui in mare cam ce se da deci nu am avut probleme cu ele.

| ESA1899 a răspuns:

Poti sa iei niste cursuri de Limba Romana. Acolo ii explici profesorului ce nu stii, iar el iti va explica si te va ajuta sa intelegi ceea ce vrei tu sa stii. Bineinteles, contra-cost. Mult succes! Nu te sfatuiesc sa inveti eseurile ca pe o poezie deoarece nu te va ajuta...zic eu happy trebuie sa le iei logic..de aceea te sfatuiesc sa iei niste ore care te vor ajuta!

| CristiMC explică (pentru ESA1899):

Fac pregatire la mate si fica, iar la romana nu-mi mai permit... Mersi de sfat! happy