| Alexandru09132 a întrebat:

Anul ăsta sunt clasa a 8 a iar mie imi place matematica dar mă atrage și informatica.Aș vrea sa merg pe profilul mate-info la liceul Pedagogic din Bacău.Materia limba romana nu imi place absolut deloc și nu mă atrage, în schimb matematica mi se pare ușoară iar cu informatica spun eu că mă voi descurca dacă fiind nevoie pot face cateva ore de preagtire particulară.Ce părere aveți de acest profil și acest liceu?

Răspuns Câştigător
| denisTiky a răspuns:

Am fost si eu in aceeasi situatie ca si tine, doar ca la mine nici matematica nu era punctul meu forte, eram mai mult pe info. Si totusi am mers la profil real, mate info si pe parcurs am inceput sa ma obisnuiesc usor cu materia. Limba romana sa stii ca mie mi s-a predat aproape la fel ca si la un profil de uman, gen filologie. Norocul nostru a fost ca am prins un prof foarte indulgent, care ne-a inteles, si care nu ne stresa foarte tare cu materia. Toti colegii mei se plangeau ca nu le place romana, si multi au venit la mate info in speranta ca vor scapa de aceasta materie. De fiecare data cand auzea asta diriginta noastra ni se spunea ca suntem profil real, si ca se face si romana aproape in egala masura ca si matematica, info, fizica, etc.
In concluzie, mie personal imi place profilul acesta, urmeaza sa dau bacul si dupa poti sa alegi mai departe orice facultate vrei in aproape orice domeniu, chiar si medicina. Eu zic ca merita efortul pe care va trebui sa il depui in plus fata de alte profile.