| Popey12 a întrebat:

Ar putea un asteroid (gigantic) sa spargă pamantul (planeta) în bucăți?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un corp ceresc de asemenea marime nu mai este "asteroid", ci este un corp ceresc de marimea unei planete.
Daca Pamantul s-ar ciocni cu un obiect de marime cat Luna, este posibil sa se sparga, dar asta depinde de unghiul de ciocnire fata de traiectoria de deplasare.

| RxTx a răspuns:

Mai degrabă China că are o bomba nucleara care poate distruge 5 poarte că pământul.

Apoi Rusia și America

Eu le-am spus sa renunțe la bombele nucleare
Daca ei au refuzat ce să le fac!
Chiar le găsisem și o soluție bio eco de dezafectare a lor fara sa polueze deloc planetă
Le-am spus sa le trimită pe soare că oricum acolo au loc zilnic și explozii nucleare.

Au ratat șansa dezarmării nucleare.

Cat despre asteroizi ne apără Dumnezeu și văd că ne apără de vreo 2 miliarde de ani.

Au mai văzut asteroizi pe aceasta planetă tu de unde crezi că este extras aurul?
De lângă magma din Pamant?
Nu
Aurul este extras din asteroizi care au văzut pe pământ

Eu am văzut un asteroid căzând
Sunt milioane poți să și cumperi sau poți să te duci la polul sud și îi găsești pe zăpadă

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Din asteroizi gigantici care s-au ciocnit între ei s-a creat pământul.Doar că acum sunt rari. Cei care aveau o orbită care ar putea lovi pâmântul s-au consumat în procesul de creare a lui. Ce am mai rămas în jurul soarelui, se învârte pe orbite foarte îndepărtate și nu sunt șanse să ne intersectăm cu ei.

| Wr3nch a răspuns:

Ar putea.

| 1997onur a răspuns:

Nu. atâta timp cât Dumnezeu există nu se va întâmpla așa ceva stai liniștit.

| UserRo10 a răspuns:

Depinde de marime. In general asteroizii sunt dezintegrati de atmosfera Pamantului. Unul extrem de mare sgur ar aparea pe radare si ar fi spulberat inainte ca acesta sa se aproprie destul de mult

| Sekim a răspuns:

Cu siguranță. Și sunt multe, foarte multe pericole în spațiu care ar putea distruge pământul

| AlaSwek a răspuns:

De ce sa nu se poată?

| Andreidașchevici112 a răspuns:

Dumnezeu nu va lăsa să se întâmple așa ceva. #dumnezeu este cu noi