| HaosPatologic a întrebat:

Are cineva idee ce inseamna cuvantul ciusdei/ ciuşdei?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Ciuş" este interjectia care reprezinta indemnul de a pleca adresat unui magar. Stii ca exista un joc in care foloseam acest indemn: ciuş-ciuş, magaruş!
Despre cuvantul "ciusdei/ ciuşdei" nu stiu, insa e posibil sa provina dintr-o limba slava, ceva asemanator cu "a se piti".
Voi cauta si iti spun!

5 răspunsuri:
| marrr a răspuns:

Esti sigur ca nu era in engleza? Tuesday se pronunta tot "ciusdei" si inseamna "marti". Nu stiu daca la asta te refereai, dar nimeni de mai sus nu a zis.

| HaosPatologic explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.Nu sunt sigura nici acum ce inseamna acest cuvant, dar macar mi-am facut o idee.Marr m-ai facut sa rad cu tuesdayul tau... in timpul scolii fac 6 ore de engleza si chiar daca as fi facut una tot mi s-ar fi parut amuzant sa nu fi stiut ce inseamna tuesday si cum se scrie.

| oannah a răspuns:

Dictionarul limbii romane...ciuș interj. – Se folosește pentru a îndemna măgarii. Origine probabil expresivă; coincide cu bg. și ngr. (DAR). Cf. ciuș, s. n. (înv., Munt., spate, spinare), din bg. na čuš. – Der. ciuști (var. țuști), interj. (exprimă o mișcare rapidă, ca săritura unui iepure, zgomotul unei palme etc.), cf. bîști; ciuști, vb. (a țîșni, a sări brusc un iepure); ciușdi (var. ciujdi), vb. (a se ghemui; a ciuli urechile; a tăia crengile; a fura), ale cărui prime două sensuri îl imită pe a ciuli, iar ultimul pe a ciupi (DAR consideră sensul de la a fura drept primar și derivă cuvîntul de la bg. čužd „ciudat").

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te-ai referit la "ciuşdei", parerea mea este ca :
1/ denumirea provine de la substantivul "ciușcă" (ardei iute, vezi dex online!)
2/ denumirea se refera la acel preparat alimentar care se poate realiza in mod similar cu mujdeiul
3/ denumirea are o arie restransa de raspandire, probabil in acele zone in care se uziteaza si denumirea de "ciușcă"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite copy/paste la Oana!