| AvalohAlyn a întrebat:

Are rost sa studiez singur vindecarea de depresie,toc și anxietate prin cărți specializate în vindecare alternativa,complementara,dietoterapica,motivațională etc? Oare am șanse să îmi găsesc vindecarea? Pentru că Atenție, iau tratament de 12 ani pentru așa ceva,încercând multe și neajutandu-ma nimic substanți dar oricum vreau sa continui și cu tratamentul alopat căci mă liniștește pe moment și îmi dă oarecare energie dar foarte mică.
Are rost sa incerc și să petrec mult timp in cărți de vindecare alternativa pentru a găsi un remediu, un ajutor sau credeți că nu voi găsi acea soluție vindecătoare care mi se potrivește? Iar daca voi fi vindecat îmi voi dedica viața ajutorului in orice fel și mod a persoanelor cu aceleași probleme ca mine sau cu probleme asemanatoaare dorindu-mi un sens nobil în viața de a ajuta și eu oamenii vrând deci o cariera in SANATATE sau consiliere spirituală /motivationala dar pentru asta îmi mai trebuie câțiva ani de studiu autodidact sau depinde.

1 răspuns:
| Joanne25 a răspuns:

Chiar daca mergi la psiholog/psihoterapie, citesti carti de self help, faci yoga, mănânci bine, schimbarea cu adevarat nu va veni, decat atunci cand vrei tu cu adevarat. Numai singur te poți scoate din aceasta "mlastina" de tot felul de sentimente. Fa cum mi-a zis si mie cineva. Numeri pana la 3, tragi adanc aer in piept, si te dai cu capul inainte. Sanatate!