| Lehabos a întrebat:

Are voie diriga sa puna ora de dirigentie de la ce ora vrea ea, mai exact de la ora 7 la ora 8 dimineata? Atata timp cat este in afara programului scolar? Nu reusesc sa ajung atat de devreme si nu vrea sa inteleaga ca poate lumea nu se poate trezi atat de devreme. Ce ar trebui sa fac? deja am 5 absente la dirigentie( sunt la liceu clasa a 12-a btw)

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, sigur ca are voie, odata ce ea va face orarul!

Cum sa nu reusesti sa ajungi mai devreme la ore?
De ce nu te culci de la 9 seara ca la 6 sa te trezesti?

Stii ca la 10 absente se scade 1 punct la purtare?
Lenea se plateste scump si te va afecta la BAC!

| mynameisnotsupposedtobehere a răspuns (pentru Violleta2022):

S-a schimbat legea, la 20 de absențe nemotivate se scade 1 punct la purtare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru mynameisnotsupposedtobehere):

Nu s-a schimbat nici o lege! Uite aici:

Art.27 din lege spune asa:
"Art. 27. -
(1) Pentru toţi elevii din învăţământul preuniversitar, la fiecare 10 absenţe nejustificate pe semestru din totalul orelor de studiu sau la 10% absenţe nejustificate din numărul de ore pe semestru la o disciplină sau modul, va fi scăzută nota la purtare cu câte un punct."

https://lege5.ro/......lor-statut

| mynameisnotsupposedtobehere a răspuns:

Păi nu cred că este legal așa ceva, nu știu, cred eu. Totuși, să pună o oră din programa școlară înafara orelor prevăzute pentru derularea zilei școlare, mi se pare dubios și ilegal.