| cuteandfunny a întrebat:

As avea si eu o intrebare : deci as vrea sa intru la o facultate din strainatate, dar m-am uitat pe niste site-uri de la niste facultati si spune ca trebuie sa ai GPA (o medie nu stiu ) mare, eu cred ca este punctahul obtinut de la nota pe cei 4 ani de liceu si SAT (un fel de Bac) dar nu stiu daca este echivalent cu bacul ajutati-ma va rog si daca aflati poate imi puteti spune cam care e cea mai mica medie cu care se poate intra

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In sistemul american de notare, numit GPA (grade point average), notele sunt exprimate pe o scara de la 0 la 4.Astfel, daca media 10 in Romania inseamna 4.0 in SUA, poti folosi regula de trei simpla pentru a calcula orice medie in sistem GPA( unei medii de 8, 50 in Ro. ii corespunde una de 3.4 in sistem GPA -> (8, 5x4):10=3,4)

"SAT I si SAT II "-> sunt examene care trebuiesc date ( nu sunt echivalente bacului romanesc!)---unele facultati cer SAT I (mai usor), altele cer SAT II ( mai greu)vezi aici informatii : http://www.studentie.ro/......TI-id47794 sau aici : http://www.lsrs.ro/forum/showthread.php?p=3386

| taviyamato a răspuns:

Ia-ti TOFELU cu nota 7 si du-te in aarhus in danmearca e invatamantu superior gratuit in toata danemarca, au programe de studii in engleza, nu uita ca poti faci aici faculta si masteru de 2 ani acolo! E MULT MAI USOR PENTRU buzunaru parintilor si mult mai usor pentru tine sa faci doar masteru acolo! pentru ca te accepta danezii sunt deschisi nu sunt batuti in cap sau la c8ie ca alte natii spurcate

| KatherineP a răspuns:

La harvard trebuie sa ai media ca sa intrii de la 9, 98. :*