| Niko_2089 a întrebat:

As dori cateva sugestii despre cum se poate imbunatati memoria si dezvolta abilitatea de a reda ceva citit folosind propriile cuvinte. Credeti ca se mai pot face imbunatatiri semnificative in aceste privinte dupa varsta de 20 de ani? Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Da, se poate.Trebuie sa ai o atitudine activa in timpul lecturii, adica sa notezi idei, expresii, cuvinte impreuna cu semnificatia lor.Sa te straduiesti apoi sa folosesti acele cuvinte in contexte noi, dar adecvate. Dupa incheierea lecturii sa reflectezi asupra celor citite, incercand sa retii ceea ce este important. Te ajuti si de ideile extrase de tine.Memoria ti-o poti ameliora prin exercitii. Unul dintre ele este memorarea unor poezii celebre sau care corespund gustului tau. Un altul, retinerea unor maxime si folosirea lor in contexte potrivite.Foarte importanta este asocierea de idei pentru a retine date importante.De ex. Revolutia Franceza a avut loc in 1789(vezi scara crescatoare a cifrelor), Revolutia Romana, dupa 200 de ani 1989.Asociaza idei cu imagini.Cauta pe Google "Exercitii mnemotehnice" si gasesti si alte modalitati de lucru.