| Mihai11 a întrebat:

Aș dori niște sfaturi în legătură cu bacalaureatul de la cei care au mai trecut prin vreo situație de genul sau de la oricine are idei în legătură cu problema mea.
În luna iulie voi susține probele scrise de la bacalaureat, problema mea fiind la cea de-a 3-a probă, și anume biologia.
Nu vreau să urmez vreun domeniu care are legătură cu biologia. Am ales-o mai degrabă din lipsă de alternative, ori din lipsa implicării profesorilor de la celelalte materii.
Voi susține examenul din materia claselor 11-12, anatomie umană, genetică și ceva ecologie.
În ăștia 2 ani am învățat o parte din capitole, cam jumătate din toată materia, însă o învățam doar în momentul când îmi era predată, o știam pe moment, apoi nu îi mai dădeam atenție.
Și am ajuns în ultima lună dinainte de bac să cunosc doar anumite noțiuni de bază, însă materia în sine nu prea. De multe ori învățam una-alta, dar după câteva zile uitam tot, parcă nici nu citisem. Lucrez teste, cam într-o oră fac un test, însă doar cu caietul de față, fără...aș fi praf.
Ca să nu o mai lungesc, credeți că mai am șanse în 3 săptămâni să aprofundez niște materie? Cum să organizez atâta materie în 3 săptămâni? Nu am nevoie de notă mare, ci doar de o notă de promovare.
Mulțumesc anticipat pentru sfaturi, îndemnuri și, de ce nu, critici!

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

3 saptamini? O noapte daca e colocviu, si doua daca e examen. Munceste studenteste! In 3 saptamini maninci pe piine trivialitatile alea de 11-12 de la biologie. Pentru denumiri si alte bazaconii care nu iti vor folosi vreodata, fa niste mini-copiute, ceva. Sa fim seriosi, daca bac-ul s-ar da pe bune la toate obiectele nu ar mai trece nici 25%.

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

Glumesti? Eu stiam doar notiuni de baza apoi in ultima zi am stat cam toata ziua cu nasul in caiet si in cartea aia de probleme (sa stii sa faci toate problemele din carte), am citit logic, repet logic, si am luat 10. Nu te mai panica, ce trebuie tu sa faci e sa nu inveti ca pe o poezie.