| generic a întrebat:

As dori o metoda mai ampla de a memora texte lungi(cuvant cu cuvant, aproximativ)! Trebuie sa invat Zilele Creatiei si chiar e ceva de invatat.

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Asta este o prostie. Vrei sa inveti ceva, fa-o logic, altfel nu tii minte nimic mai mult de 2-3 ore. Faci doua coloane, in prima scrii zilele, in a doua evenimentele, apoi tragi liniile de legatura intre ele.
Legaturile alea pe care le formezi pe foaia de hartie ti se formeaza si in creier, si cand te va intreba profu' sau oricine altcineva in legatura cu subiectul ii vei putea raspunde imediat, nu va trebui sa zici 'pai stai sa ma gandesc' si sa te apuci sa-ti insiri toata povestea in minte.

| skama18 a răspuns:

Te concentrezi asupra textului.o citeste de 2-3 ori si e gata...ce atata problema am invatat 100 file A4 in 4 zile...binenteles ca nu preocupat cu un ochi pe text si cu altul pe facebook big grin sau pe telefonul mobil..inchide telefon ul si pc ul sau alte aparate care iti pot distrage atentia in 2-3 ore retii acel text..succes

| skama18 a răspuns:

Si msteca guma. poate te ajuta...eu imi descarc nervi pe acea guma de mestecat si memorez un text mult mai usor

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Iti recomand sa inveti textul progresiv.
In prima zi repeti un fragment, dimensiunile lui depinde de cat timp ai la dispozitie.
A doua zi inveti al doilea fragment si il repeti impreuna cu primul,
A treia zi tot asa...
E singura metoda pe care o stiu, pentru ca de obicei nu prea se pune pret pe memorarea asta asa, mecanica.

| m2704 a răspuns:

Cea mai buna metoda e sa te detasezi de altceva si sa fi cat se poate de atent pe ceea ce vrei sa memorezi.Si repetitia e mama invataturi.