| allexxa a întrebat:

As dori sa imi spuneti si mie 2 deosebiri si 2 asemanari intre familia Morometilor si cea a Marei.Multumesc!

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Deosebiri:
-mediul social diferit:un targusor ardelenesc din plin secol al nouasprezecelea in "MARA", un sat muntenesc de dinainte de cel de al doilea razboi mondial, in "Morometii";
-capul familiei, cel care decide totul este Tatal in "Morometii"si Mama, in "Mara".
Asemanari:
-ambele romane au drept protagonisti indivizi din clasa de mijoc:nici saraci-Moromete are ceva pamant, Mara e negustoreasa-dar nici bogati;
-copiii sunt importanti pentru fiecare dintre parinti:Moromete se ingrijeste sa asigure fiacarui copil pamantul necesar supravietuirii in mediul rural, Mara se ingrijeste sa primeasca fiecare copil educatia sau meseria care sa le asigure viitorul.
Pot fi depistate si alte deosebiri sau asemanari; spusele mele sunt, de fapt, doar sugestii.Numai bine.
-

2 răspunsuri:
| allexxa explică:

Daca nu ai inteles as dori doar o idee de la care sa plec pentru ca am o pagina si jumatate de caiet mare.Multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune intrebarea ta si pe www.Raspuns-Rapid.info, poate gasesti raspuns si mai castigi si 3 cartele vodafone cu 1000 de minute si 1000 sms uri! www.raspuns-rapid.info/concurs