| Aslan_Florin-Cătălin_1999 a întrebat:

As dori sa stiu cu ce medie poti intra la Facultatea de Istorie din Bucuresti?

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit! Nimeni nu-ti poate spune media. Depinde de numarul de locuri, de cati candidati sunt pe loc si de cat cunosc acesti oameni. Este o variabila cu 3 necunoscute.

| minrest a răspuns (pentru Salontanul):

Numarul de locuri la buget nu este o necunoscuta. Istorie 105, Istoria Artei 28 si R.I.S.E. 52, plus 4 locuri pentru romi. Totusi, un mic dubiu ramane, asta e propunerea facultatii, trebuie sa li se aprobe.

| Salontanul a răspuns (pentru minrest):

Cine a vorbit de locuri la buget? Nici eu nici cel ce a pus intrebarea.

| minrest a răspuns (pentru Salontanul):

Domnul Salontanul, nu am vrut sa spun nimic rau. Frumos formulata chestia cu necunoscutele, oricum. Oamenii astia intra cu bac-ul, oricum, si nota la bac arata valoarea.

| Salontanul a răspuns (pentru minrest):

Ok. Sa fii sanatos!

| Random123456 a răspuns:

Poti cauta pe net, la facultatea de istorie din Bucuresti stiu ca se da si admitere la limba romana, din gramatica happy

| minrest a răspuns (pentru Random123456):

Grumpy, tu stii macar ce e aia o facultate? Cand am dat examen de admitere, am avut numai subiecte de istorie. Iar odata intrat, am facut numai cursuri de istorie, istoria are multe domenii si stiinte auxiliare. De asta se si numeste facultate de istorie. Iar daca cineva ar fi slab la romana, lucrarea lui ar fi foarte slaba. Nu se pune problema sa ajunga istoric si sa nu stie gramatica. In domeniul asta se citeste enorm.

| Random123456 a răspuns (pentru minrest):

Stai linistit, sunt la facultatea de istorie in Cluj happy
Am vrut sa dau in Bucuresti tot la istorie, dar se cerea admitere la gramatica limbii romane, asa ca am renuntat si am venit aici. Stiu ce se studiaza la facultatea de istorie, stai calmwinking

| Random123456 a răspuns (pentru Random123456):

Acuma nu stiu cum mai e cu admiterea, dar sigur ca domnul Florin ar gasi mai multe detalii pe site-ul facultatii decat pe TPU, detalii mai concrete. Nu degeaba exista acel site. happy

| minrest a răspuns (pentru Random123456):

Sunt calm, eu chiar sunt absolvent al Facultatii de Istorie din cadrul Universitatii Bucuresti.

| Random123456 a răspuns (pentru minrest):

M-a deranjat faptul cum ai formulat raspunsul tau, adica "tu stii ce e aia o facultate?". Consider ca ai fost un pic cam abrupt si nu era nevoie de o astfel de abordare, suntem oameni, totusi. Puteai explica frumos situatia, nu era nevoie de aceste... "subtilitati". Seara faina!winking

| minrest a răspuns (pentru Random123456):

Aici dadeai un mic test, sa nu fi analfabet, si ai mers la Cluj unde nu dadeai nimic, intrai cu notele la bac. Vad ca stii gramatica foarte bine, ai fobie la examene sau ce? Babes- Boliai e foarte buna, oricum, nu e asta e problema. Imi pare bine ca eu am dat examen de admitere, examen scris, greu, de trei ore.

| minrest a răspuns (pentru Random123456):

Imi cer scuze, vina e a mea, cand am auzit de gramatica la istorie pur si simplu nu mi se lega. Dupa aia mi-a picat fisa, stai asa, se intra cu bac-ul si au vrut sa se asigure ca macar stiu sa scrie, Mii de scuze si o seara buna!

| Random123456 a răspuns (pentru minrest):

Singura problema e ca nu am avut suficient timp sa ma pregatesc pentru admiterea de la Bucuresti si pentru bac in paralel, asa ca am preferat sa ma axez stric pe bacalaureat macar sa fiu sigura ca intru la Cluj, decat sa o dau in bara la ambele si sa raman cu "buza umflata" happy
Si da, chiar am fobie la examene, ma panichez foarte usor si imi pierd calmul, incerc sa controlez asta pe cat de bine pot. Multumesc de intrebare.