| GabyAdicaEu a întrebat:

As dori schita pentru pastel. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| MissxD a răspuns:

PASTELUL:
1. aparţine genului liric;
2. modul de expunere folosit este descrierea;
3. aparţine liricii peisagistice în versuri;
4. descrierea se opreste asupra unor aspecte pitoreşti din natură;
5. sentimentele autorului, sterea sa afectivă se exprimă direct prin aspectul şi paleta coloristică a peisajului;
6. autorul foloseşte imagini vizuale, auditive, orfactive şi tactile;
7. epitetul este figura de stil cel mai mult folosită, mai ales cel cu variantă cromatică : alb, galben, roşu;
8. poetul utilizează şi alte figuri de stil : comparaţie, metaforă, personificare, hiperbolă, repetiţie, inversiune.

Daca nu te ajuta numai asta, cauta pe net modele de pastel happy

4 răspunsuri:
| MiniLoveYou a răspuns:

1. Definitia pastelului
2.Descrierea(spatiul descris, timpul, principalele elemente ale cadrului nat descris)
3.Cum se descrie? a) imagini artistice
b) figuri de stil
4. Elementele de prozodie- a) organizarea strofica;
b) rima;
c) ritmul;
d) masura versurilor.
5. Exprimarea opiniei personale despre text
6. Marcile Eului Liric.

Fundita?

| MiniLoveYou a răspuns:

1. Definitia pastelului
2.Descrierea(spatiul descris, timpul, principalele elemente ale cadrului nat descris)
3.Cum se descrie? a) imagini artistice
b) figuri de stil
4. Elementele de prozodie- a) organizarea strofica;
b) rima;
c) ritmul;
d) masura versurilor.
5. Exprimarea opiniei personale despre text
6. Marcile Eului Liric.

| MiniLoveYou a răspuns:

Buna! Schita pastelului e urmatoarea:

1. Definitia pastelului
2.Descrierea(spatiul descris, timpul, principalele elemente ale cadrului nat descris)
3.Cum se descrie? a) imagini artistice
b) figuri de stil
4. Elementele de prozodie- a) organizarea strofica;
b) rima;
c) ritmul;
d) masura versurilor.
5. Exprimarea opiniei personale despre text
6. Marcile Eului Liric.

Sper ca te-am ajutat.