| conrob a întrebat:

As putea cand implinesc varsta de 18 ani sa ma transfer la un liceu la care vreau eu, fara sa am nevoie de parinti? credeti ca trebuie neaparat sa fiu cu un parinte acolo, sau daca am 18 ani pot rezolva singur transferu? trebuie pile ceva? sau chiar nu conteaza poti face asta si singur la 18 ani? aveti cazuri stiti daca se poate?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. La 18 ani esti major si ai toate drepturile rezultate din acesta situatie.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa 18 ani nu mai este nevoie de incuviintarea parintilor deoarece esti major si ai capacitate de exercitiu deplina, respectiv iti exerciti drepturile si-ti asumi obligatiile singur.

| mikeakatyson a răspuns:

Tu te poti transfera si fara sa se prezinte parintii, cel putin la mine se putea face asta, parintele trebuie doar sa semneze niste acte ca e de acord ca copilul sa-si retraga dosarul de la liceu, sau sa si-l transfere. Tu poti incerca sa faci o intrebare la director/secretariat sau sa ceri mai multe informatii la dirigintele tau.
Dupa implinirea varstei de 18 ani, poti sa te transferi fara stirea parintilor, esti deja major. Chestia cu parintii in multe licee, e mai mult de fatada.

| Eastwood a răspuns:

Da, poti, pentru ca esti pe puterile tale, cum ar veni!