| Sheila34 a întrebat:

Aș putea sa ajung Director Institutul Național de Expertize Criminalistice?
Dacă da, cum? Sau macar expert criminalist.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai putea dupa multi ani de experienta si de ce nu, ceva pile.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, daca dovedesti ca esti foarte bun profesional, iti iei toate gradele profesionale si diplomele in domeniu, acumuland experinta si urcand fiecare pozitie.
Cel mai probabil ajungi in functia aceea dupa 45-50 de ani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da.
2. Să pracurgi toate etapele profesiei, începând cu studiile de specialitate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

In Romania sigur nu.

| doctorandus a răspuns:

Depinde de specialitate: daca vrei sa devii medic criminalist, urmezi medicina, daca vrei sa devii stilometrist criminalist, urmezi limba si literatura romana, etc.

https://ec.europa.eu/....../index.cfm

| johnnny123 a răspuns:

Teoretic, da. Singura problema este ca realitatea are de multe ori prostul obicei de a nu se conforma dorintelor noastre.

| Vântulalb a răspuns:

Direct director, nu.
Dar cu multa scoala si apoi muuuuulta munca in domeniu, poti avansa treptat. Pana unde vei fi capabila.

| SingleForOne a răspuns:

Pai nu se numește "expert" degeaba, trebuie să-ți dai seama. Mai întâi facii studiile, și apoi devii criminalist. Pe urmă, mai vezi.

| SynapseNinja a răspuns:

Prima și prima dată faci studiile în domeniu, ca să te poți licenția în criminalistică. Apoi acumulezi experiență, alte diplome și cunoștințe în domeniu. Promovezi niște grade profesionale în criminalistică. Prin multă muncă și sudoare, o să reușești.