| BBiiiaa a întrebat:

As vrea sa citesc ceva vara asta.Deci, voi ce imi recomandati dintre:
-"Viata ca o prada"-Marin Preda
-"Ciulinii Baraganului"-Panait Istrati
-"Vocile noptii"-Augustin Buzura
-"Europolis"-Jean Bart
-"De veghe in lanul de secara"-Salinger
-"Vara buimaca"-Fanus Neagu
-"Jurnal"-Liviu Rebreanu
-Ernest Hemigway-"Pentru cine bat clopotele"
-"Batranul si marea"
-"Castigatorul nu ia nimic"
Sau orice altceva ce ati citi si v-a placut,

Daca le-ati citit sau stiti cate ceva despre ele, va rog sa imi spuneti ce sa aleg. Sa nu fie prea multe, in jur de 3-5 daca sunt romane mai mari. Insa va rog sa imi spuneti pe ce se bazeaza actiunea ca sa fiu sigura ca le voi citi cu placere.winking

Răspuns Câştigător
| kaloma a răspuns:

Preda si Salinger- sunt mai usor " digerabile" happy

7 răspunsuri:
| cosmin333 a răspuns:

Brovo. Mi-ai pus in fata o lista cu niste carti destul de grele si probabil te astepti sa cred despre tine ca esti o fata desteapta cand eu de fapt nu cred asta...

| BBiiiaa explică (pentru cosmin333):

Mda... Te inseli profund. Eu doar voiam sa aflu cam ce presupune fiecare carte ca sa stiu ce imi va placea atunci cand le voi citi, vara e destul de mare. Si daca nu ai chef sa ajuti ce cauti pe TPU?, nu te mai chinui sa tastezi niste cuvinte deloc la locul lor si nu mai jigni oamenii.

| analoveskorea a răspuns:

Din lista ta nu am citit decat "De veghe in lanul de secara",mi-a placut,merita citita,descrie perspectiva unui adolescent despre lumea in care traieste asa ca ar trebuie sa fie pe placul adolescentilor insa dupa mine nu e genul de carte a carei actiune sa iti ramana intiparita in minte mult timp dupa ce ai citit-o,ma rog, asta e doar parerea mea, despre celelalte carti nu am ce sa-ti spun caci nu le-am citit, eu una ador romanele politiste, din categoria asta as avea multe sa-ti recomand dar poate nu iti plac cartile de acest gen,

| Amaryllis a răspuns:

La răscruce de vânturi - Emily Bronte
Mara-Ioan Slavici
Enigma Otiliei- George Calinescu

Toate le-am citit și mi-au plăcut mult de tot. Sunt destul de ușor de înțeles. Lectură plăcută!

| Ade009 a răspuns:

Eu una nu prea citesc literatura, nu-mi place pur si simplu ma plictiseste, dar ti-as recomanda cartile Casa Noptii de P.C. Cast si Kristin Cast, asta daca iti place fictiunea actiunea pe centreaza in jurul lui Zoey Redbird care e o fata vampir cu puteri nemaiintalnite. Ea si gasca ei trebiue sa salveze lumea de asa zisa Mare Preoteasa a Casei Noptii care e de fapt o cotoroanta malefica si de Kalona un inger cazut din cer. Imi cer scuze daca nu te-am ajutat, dar cartile astea sunt mirifice.:*

| tina987ro a răspuns:

Mie mi-a placut enorm Salinger - De veghe in lanul de secara. Oricum lecturile depind mult de gusturi, varsta si starea in care esti.
Citeste cateva pagini sa vezi stilul...

| Ste3fyi a răspuns:

Ciulinii Baraganului nu stiu daca o sa iti placa, e o carte mai mult cu descriere si o intamplare melancolica dar e bine s-o citesti.