| Diana498 a întrebat:

As vrea sa ma ajutati sa inteleg mai bine lectia de la romana "Fraza". Ma intereseaza raporturile de subordonare si coordonare. Amintesc ca sunt clasa a VII-a si luni voi da test din asa ceva. Eu stiu lectia propriu-zisa dar as vrea sa-mi explicati intr-o fraza cum imi dau seama ca una e subordonatoare sau coordonatoare deoarece daca sunt mai mult de 5 propozitii in fraza le descopar pe cele 5 si dupa aia ma incurc...
Sper ca ati inteles! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| loli_8683 a răspuns:

Http://www.facebook.com/pages/HomeWorks/158892397472392?v=wall&ref=sgm

Raporturile de subordonare sau de coordonare in fraza sunt stabilite de elementele de legatura dintre propozitii. e foarte important sa respectii pasii pentru analiza unei fraze. 1. identifici predicatele si le subliniezi; 2. Identifici elementele de legatura dintre propozitii si le incercuiesti; separi propozitiile in fraza (fiecare propozitie poate avea un singur predicat) si apoi stabilesti raporturile dintre ele. In orice fraza este obligatoriu sa existe o propozitie principala care sa poate fi regenta pentru subordonatele ei.
Cine iti spune ca e propozitie e subordonata: elementul prin care ea e introdusa in fraza, si aici ma refer la acele cuvinte de legatura: conjunctii, pronume relative etc. E foarte important sa stii care sunt conjunctiile coordonatoare si care subordoneaza, la fel si pentru celelalte cuvinte de legatura. Poti sa scrii la linkul pe care ti l-am dat si acolo poti analiza fraze ca sa iti fie mai usor.

5 răspunsuri:
| NicoleTheEnd a răspuns:

Foarte simplu: - inveti care sunt conjunctiile coordonatoare si cele subordonatoare. Daca vezi conjunctiile in fraza, atunci vei da seama ce fel de propozitie este. ( asta cam in general, ca nu sunt intotdeauna conjunctii in prop)/

Exemplu: 1). Vin, daca vii si tu.
Vin- prop.principala
Daca-conjunctie subordonatoare
daca vii si tu- prop.secundara.
Exemplu: 2)
Te-am asteptat, dar tu n-ai venit.
____||_______- prop. principala
dar-conjunctie coordonatoare.
Dar tu n-ai venit--prop.sec.
Sper ca te-am ajutat!

Bafa la test!happy

| Nicolelenaa a răspuns:

Propozitia principala este cea care are un inteles iar cea secundara (subordonata)depinde de cea principala

de ex : A plecat la piata sa cumpere legume
a plecat la piata este prima prop si sa cumpere legume este a doua

"a plecat la piata" este prop principala deoarece are sens
"sa cumpere legume" sete secundara deoarece rostita fara pima prop nu are sens
e ca si cum ar veni cineva la tine si ar zice "sa cumpere legume"
ai intelege ceva? nu

sper ca te-am ajutat

funda? big grin

| STARTER12PACK a răspuns (pentru Nicolelenaa):

Pe mine m-ai ajutat, multumesc, mult, mult, mult. In sfarsit am inteles si eu laughing)

| Diana498 explică:

@bOom ai luat de pe wikipedia... asta pot face si eu... oricum mersi de efort happy!

| bOom a răspuns:

Fraza constituie unitatea comunicativă alcătuită din două sau mai multe propoziții aflate în raport de coordonare sau de subordonare.
Fraza este alcătuită din:
Propoziția principală care este de fapt propoziția de bază cu înțeles de sine stătător
Propoziția sau propozițiile secundare (subordonate) care depind de alte propoziții pe care le determină. De fapt, propoziția subordonată sau secundară depinde de un cuvânt de legătură (de exemplu „și") din propoziția determinată.
Numărul de propoziții al frazei este egal cu cel al predicatelor.
O frază trebuie să cuprindă cel puțin o propoziție principală.
Propozițiile principale se pot lega între ele prin:
cuvinte de legătură
virgulă
punct și virgulă