| girl99as_7693 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu ce inseamna gimnospermele si angiospermele.Am o tema la biologie si nu am invatat asa ceva.

Răspuns Câştigător
| VladestepeTPU a răspuns:

Angiospermele sunt plantele cu sămânţă închisă în fruct.Gimnospermele cuprind plantele ale căror semințe se dezvoltă pe o carpelă deschisă. Gimnos=descoperit,sperme=seminţe.
Exemple de angiosperme: mărul,para, gutuia, pepene, etc.
Exemple de gimnosperme: conul de brad.

9 răspunsuri:
| Deeiutss a răspuns:

Angiosperme sunt plantele cele mai evoluate si cele mai raspandite de pe suprafata Pamantului. Ele sunt variate si au o alcatuire completa care le ajuta sa se acomodeze in diverse conditii de viata. In general ele sunt cunoscute dupa faptul ca au semintele inchise in fruct. Ele se inpart in doua categorii:
-dicotiledonate adica sunt plante care au samanta doua cotiledoane;
-monocotiledonate adica sunt plantele care au samanta un singur cotiledon; gimnospermele sînt plante lemnoase-arbori sau arbuşti-care au seminţele neînchise în fruct. Funda?big grin

| girl99as_7693 explică:

Am de scris gimnospermele si angiospermele la sepale,petale,ovar,ovule,fruct, seminte, florile formeaza un con cum adica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si eu la fell ca tine de aia am intrat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am acelasi lucru ca girl99as

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si de scris acelasi lucru precum girl99an si multumite lui CDanC acum stiu sa-mi fac tema mersi tuturor

| CDanC a răspuns:

Gimnospermele sînt plante lemnoase-arbori sau arbuşti-care au seminţele neînchise în fruct.Gimnospermele sînt răspîndite în zonele reci ale globului, formînd păduri, şi în regiunile înalte, de deal şi de munte. Dintre gimnosperme, cele mai frecvente sînt coniferele, numite astfel pentru că florile lor sînt în formă de con.
sursa: e-referate.ro
Angiospermele constituie cel mai cuprinzator grup sistematic si reprezinta în acelasi timp filumul cel mai evoluat al regnului vegetal. Sunt încadrate aici spermatofitele cu floare adevarata, cu periant.: regielive.ro

| 123445374578 a răspuns:

Gimnospereme sunt plante a caror seminte nu sunt inchise in fruct. Spre deosebire de ferigi au flori si seminte. Datorita formei floriisub forma de con se mai numesc conifere.Din categoria coniferelor fac parte:BRADUL,MOLIDUL,PINUL,TISA,JNEAPANUL, TUIA, ZADA

| Deea_Andreea_1998_Vw2i a răspuns:

Angiospermele sunt cele mai evoluate plante.Si gimnospermelesunt plante care au conuri si semintele sunt inchise in fruct

| Georgiana_Ramona_1980 a răspuns:

Gimnospermele sunt plantele care nu au semintele inchise intr-un fruct.