| okydoky a întrebat:

As vrea sa stiu si eu cum este la facultate?
Cursurile sunt predate la fel ca la liceu?
Avem nevoie de caiete pentru fiecare materie?
Se face prezenta la fiecare curs ca la liceu, se pun absentele?
Am intrat acum la facultatea Spiru Haret, Drept si Adm publica, si si as vrea sa stiu dinainte cum va fi?
Credeti ca e buna? ast raspunsuri.
multumeschappy

6 răspunsuri:
| exe4alec a răspuns:

Buna seara! Din punct de vedere al cursurilor, nu este obligatoriu sa mergi la toate, poti sa nu mergi la niciunul din ele. La seminarii e mai bine sa mergi ( nu stiu cum e cu prezentele ca eu sunt la Universitatea Bucuresti, la aceeasi sectie, aici de ex. conteaza f mult la unele materii.) Se gasesc pe site/forum la spiru haret cursuri + alte lucruri utile, dar daca vrei poti sa iei un caiet si sa iei niste notite happy

| Minnie a răspuns:

Si eu mi-am dat seama in anul 1 ca nu ne spusese nimeni nimic despre astea si am fost f socata sa descopar unele chestii.Deci, la stat la zi, treaba sta asa:se face prezenta la orice curs sau seminar (trece o foaie pe care se scriu toti - daca numara studentii e rau, daca nu-i numara iti poti trece si colegii), in functie de prezenta la sfarsit de semestru mai iei sau nu puncte in plus, poti intarzia putin la ore, nimeni nu zice nimic.Pe la jumatatea semestrului se da o lucrare numita partial si se va degreva.Adica va fi o lucrare din ceea ce a fost predat si daca vei lua nota de trecere, pentru examenul final vei invata ce a ramas fara acea prima jumatate a cursului, daca iei nota mica la sfarsit in sesiune dai toata materia.La laboratoare (unde se fac experiente)trebuie facute, deci nu e permis absenta dar daca nu poti veni cu grupa ta, mergi cu alta grupa neaparat ca alea nu se refac si prezenta e obligatorie.Clasa de la liceu se nuemste grupa si are 3 cifre (ex eu am fost 741, 2 etc... 7 numarul facultatii din Politehnica, 4 grupa si 1, 2 ...anul de studiu). In anul 4 ne-am ales specializarea si anul 4 si 5 am facut numai materii din acea specializare iar anii 1, 2, 3 am facut materiile pe care le face toata POlitehnica engleza, fizica, chimie, matematica etc. la ore se dicteaza dar se scrie si pe tabla (ca la scoala). Nota inseamna 100 puncte formata din x punte prezenta la curs, y puncte prezenta la seminarii, z nota de la partial, a puncte laborator si la sfarsit se aduna toate punctele si se imparte evident la 10 si iese o nota obisnuita ca la liceu si se trece in carnet si catalog.Asa era acum 2 ani cand am terminat eu masterul.Nu cred ca s-au schimbat prea multe. Din nou, ma refer la facultatea de zi la stat, la Politehnica

| ellene a răspuns:

Ai aici un link cu o intrebare asemanatoare si raspunsuri:
http://www.tpu.ro/......ti-bine-1/

| okydoky explică:

Dar ce credeti despre profilul ales... voua vi se pare bun? unde as putea sa ma angajez dupa facultate(daca resusesc)

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

E puţin mai diferit decât la liceu. Cursurile de obicei ţin 2 ore şi profesorul poate fie să predea (să vă pună să scrieţi) fie să povestească şi voi să notaţi esenţialul sau să vă dea cursul în format electronic... sau să vă pună să cumpăraţi vreo carte de-a lui în care e cursul.
Dacă vrei sau nu să ai caiet pentru fiecare materie e alegerea ta. Eu am ales varianta cu coli a4 şi mi s-a părut mult mai simplu. Am încercat în primă fază şi cu caiete, dar mai uitat caietul şi scriam prin altă parte şi a ieşit cam haos. Şi am ales să scriu pe coli şi să le împart după aia pe materii.
Prezenţa se face dacă vrea profesorul să o facă. Absenţele nu se prea pun, dar de multe ori se ţine cont la examen de câte prezenţe ai avut.
Dacă eşti la Spiru Haret nu cred că ar trebui să îţi faci atâtea probleme. Din câte ştiu eu... nu se prea pune preţ pe prezenţă şi e destul de uşor.
Mai e şi întrebarea dacă eşti la zi sau la distanţă. Dacă eşti la distanţă poţi să nu mergi deloc la facultate, doar la examene şi să le treci.

| okydoky explică:

Sunt la zihappy