| X3RO a întrebat:

As vrea sa stiu si eu cum se numea cea mai buna facultate de film din Berlin. Cursurile sunt si in engleza? Banuiesc ca nu se intra doar cu nota de la bac, deci cum? Ce trebuie sa faci pentru bursa sau daca nu, cam cat ma costa cursurile?

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu primesti bursa pentru ca nu ești cetățean german. Facultatea costa, costa foarte mult, zeci de mii de euro pe an. In plus costa și întreținerea ta acolo. Dacă ai banii ăștia admiterea ar trebui sa fie floare la ureche, e ultima grija.
Eu nu văd rostul.
Poți sa te duci la UNATC in țara și e exact aceeași chestie. Și in România se face școala doar ca studenții nu vor sa învețe. Dacă tu vrei sa înveți e foarte bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu e deloc floare la ureche. Nici măcar la noi nu e.

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

La noi sunt rezervate niste locuri pentru straini la majoritatea facultatilor unde e concurenta foarte mare (de ex medicina Carol Davila), singura chestie e ca ei trebuie sa plateasca vreo 6000 euro pe an sau mai mult cred.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu plătește nimeni taxe mai mari la noi. Și nici la ei.
Străinii au locuri la buget sau plătesc aceeași taxă.
La ce cinematograf au germanii, aia nu e vreo facultate de renume. Să mearga la New York să-i predea Scorsese

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da.
Cum ziceam, la medicina e 3000 euro pentru studenți romani (dacă intra la taxa) și vreo 6000 pentru studenți străini.

| NLS a răspuns:

O mica bursa exista, pentru toti studentii straini. (intre 300 si 550 euro lunar, in functie de land si facultate)

The Germany Scholarship of €300.00 per month initially for one calendar year supports students of all nationalities whose promising career shows potential for excellent academic performance. Up to nine students can be supported with €3, 600.00 each per year at the Film Academy. In order to receive the Germany Scholarship, it is required that a private donor provides 50% of the scholarship sum for one year (€1, 800), the German Federal Ministry of Education and Research will then raise this with a further 50%.

Ce e ciudat e ca in domeniul meu (inginerie) facultatile din landul meu sunt gratuite 100%.
La fel, vazusem pe Youtube niste vloggerite din UK, SUA si Australia, ce fac facultate in Germania si isi platesc doar intretinerea.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Se cheama Humboldt-Universität zu Berlin.
Facultatea nu te-ar costa mai mult de 300 de euro pe semestru, nu luam in calcul chiria.
Iti trebuie certificat de Goethe C1 sau C2.
Cursurile nu sunt in engleza. La foarte putine universitati din Germania gasesti cursuri in engleza.

Se intra doar cu diploma de bac. Doar ca nu cred ca ai sanse sa intri din cateva motive:
- acolo se duc cei mai buni elevi, care au participari la nationale/internationale
- bacul in Germania se da prin mai, iar inscrierile tin pana pe 14-15 iulie in fiecare an; cum bacul aici e prin iunie (de la anul cica va fi chiar la inceput de iulie) tu iti vei primi diploma de bac cu mult prea tarziu ca sa mai ai timp sa o trimiti in Germania

Daca chiar vrei acolo, trebuie sa fii un elev eminent, sa aplici din timp si, tot din timp, sa le trimiti diplomele tale de la concursuri internationale sau de la olimpiade nationale/internationale. Nu de alta, da' ca sa aiba pentru cine pastra loc. Ca altfel, daca nu le spui decat ca trimiti vreo diploma de bac, nu se mai uita nimeni la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Abia se intră la UNATC și tu vrei la Berlin

| 1231242 a răspuns:

Slautări!

Ce ai zice de o reprofilare?