| pzh2000 a întrebat:

As vrea sa va cer o parere. vreua cat mai multe sfaturi si pareri.
Dc nu pot invata la scoala? Sa va explic:
Nu imi place sistemul,nu imi place programul rigid,nu imi plac profesorii care se cred zei ai catalogului iar noi viermii nenorocitit care nu invata nimic,nu imi plac colegii golanasi de cartier si increzuti,nu imi plac tocilarii,nu imi place sa dau socoteala nimanui,nici parintilor si cu atat mai putin profesorilor(nu va ganditi ca sunt vreun drogat nebun si excentric pur si simplu imi place sa am ceva ce este numai al meu,un secret ceva ascuns ma simt bine imi creeaza confort).
Sa va spun sincer ador sa stiu cat mai multe, sa invat orice, sa citesc mult, vreau sa stiu cat mai mult problema este cand ma duc la scoala parca este o institutie ipocrita si superficiala. e pune accentul mult prea mult pe asimilarea informatiei intr-un timp scurt.ei bine eu poat doresc sa invat ceva in ritmul meu si sa il invat perfect.se pune accent pe asimilarea unei mici parti de informatie si cu asta basta. eu doresc sa SI INTELEG ACELE PROCESE SAU CE SE PREDA nu sa le invat e dragul de a le invata pentru nota. a si inca ceva sitemul e notare este foarte prost gandit nu arata situatia scolara corecta. de exemplu intr-o zi te simti rau nu ti-ai invata te asculta iei 4 un altul care copie la test dar el e prost de bubuie ia 8 in arhive ramane ca el a fost mai bun ca tine. tu poate peste ceva timp recuperezi informatiile neasimilate si ajungi mai bun ca el.nu se schimba nimicin registre ramane la fel. Eu cred ca cel mai bine ar fi sa se dea un examen la sf claei a 4a din toate materiile pentru a vedea pe ce este inclinat un anumit elev. daca este bun la mate sa faca mai multa mate in sc generala, daca este bun la romana sa faca mai multa literatura si gramatica dca este la sport sa faca mai mult sport. iar la liceu sa e concentrezi numai pe ce ai neoie pentru facultate. sa se faca pe zi maxim 5 ore si sa nu mai fie sistemul comunist de predare ascultare notare.ar trebui purtata o discutie elaborata si civizata intre elevi si profesori pentru aprofundarea cunostiitelor si acoperirea eventualelor lacune.intr-o clasa sa fie maxim 18-20 elevi sa se puna accentul mai mult pe practica. mie nu imi place sa invat cand ma pune cine.eu vreau sa invat cand doresc eu si in ritmul meu.de asemenea doresc sa invat ce imi place. cum va spuneam urasc sa fiu dependent de cine sa dau raportul, nu fac nimic de capul meu, nu fume, nu ma droghez nu beau nici maca rcafea nu beau am 17 ani de absente numai spun am 2 sau 3.sunt la un liceu de mate info "de fite" medii mari etc. vrea sa fiu liber si sa imi controlez si sa imi ghidez viata exact asa cum vreau eu. pentru asta multi profesori si parintii mi-au spus ca sunt nenconformist si ca o fac "pe grozvalul" dar sincer e atat de grav? repet nu sunt un retard care nu face nimic taota ziua ragaie la coltul blocului cu gasca lui de idioti, im irespect parintii si 100% sigur nu o voi lua pe cai gresite.

P.S: Imi doresc un program de lucru ceva gen Dr.House(in ritmul meu)

Va multumesc pentru timpul acordat. acum as vrea sa stiu ce parere aveti despre mine? este ceva in neregula?!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asta e realitatea.Si nu avem ce face.Trebuie sa ne supunem acestor reguli.Fie ca ne plac sau nu.

| LIN2010 a răspuns:

Nu este nimic in neregula,perioda adolescentei este uneori foarte grea,dar intr-o unitate de invatamant,ori te supui regulamentelor, ori cauti alt sistem de invatamant, poate gasesti ceea ce-ti doresti in sistemul privat, probabil un sistem care sa-ti placa ve-i gasi doar in afara granitelor tarii, dar dupa cum spune proverbul''trebuia sa te intinzi doar cat iti este plapuma". Respecte

| MariaOfficial a răspuns:

Sicer, ai foarte multa dreptate! Eu sunt mai mica [mult] si gandesc la fel! Profesorii nu se gandesc ca daca tu inveti mecanic [in asemenea conditii nici nu poti invata altfel] dupa ce termini cu examenele uiti tot [se mai intampla chiar si in timpul examenului sa ai un lapsus de toata frumusetea si dupa sa te trezesti cu un mare 2! E adevarat ca si sistemul este gandit foarte prost, dar intr-un stat in care pana si presedintele e vai de capul lui, ce sa mai ceri de la institutii?

| GЯingo a răspuns:

Te înţeleg perfect,da,pentru ei eşti un "virus",din ce cauza? Gândeşti liber,ai şcoala sau n-ai nu e nici o diferenţă,întru-n sistem bazat pe memorare nu pe competenţă,întru-n sistem condus,jegos unde nu mai există oameni şi prea multe minţi libere,sunt doar roboţi şi creiere spălate,am fost şi eu cândva la fel ca tine,şi încă sunt şi voi rămâne,ai grijă să nu o iei la vale,te supui sistemului sau eşti exclus,asta-i realitatea,nucleul,cei ca tine,ca mine,nu suntem conduşi de mizeria asta, tu vezi realitatea, asta-i problema, mult noroc, continuă!