| Cristi_Dragomir_1981 a întrebat:

As vrea si eu raspuns la aceasta formula Aria unu patrat

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Eu nu pricep ce faceți voi la școală.
Aria unui pătrat este cea mai simplă formulă din geometria plană.
Tu nu mergi la școală?
Profesorul tău nu ți-a spus?
Tu nu ai manual de geometrie?
De ce nu vrei să gîndești și tu puțin?
Acum sînteți voi sclavii calculatoarelor.
Peste un timp vor deveni calculatoarele sclavii voștri.
Dar și cînd aceste calculatoare se vor revolta o dată va fi vai și amar de această omenire.
Eu mă întreb cum învață carte un copil din creierii munților, care merge 7 - 8 kilometri pe zi pînă la școală, fie iarnă, fie vară, care nu are curent electric, își face lecțiile la lumînare, și nu a văzut în viața lui nici aparat de radio, nici televizor, nici calculator, nici tabletă, nici smartphon.
Și totuși e fericit că poate învăța.
Aceia vor a învăța, aceia vor fi oamenii viitorului, aceia vor coborî din creierii munților și vor face ceva pe creierele voastre îmbuibate de lene și atrofiate de nemuncă.
Mă bucur că la vîrsta mea sper să nu mai apuc acele vremuri cînd veți fi muritori de foame sau veți distruge această lume.
Trebuia să vă rămînă gena undeva prin Evul Mediu, să nu mai poluați cu lenea și nepriceperea voastră zilele ce vor urmă să vină.
Rușine să vă fie!
Deși, dacă stau și gîndesc puțin, n-ar fi exclus ca acest 1981 să fie anul tău de naștere. Ar fi rîsul curcilor să fie așa.
Ducă-se -n Kalahari!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi la linkul :
http://mate123.ro/formule-matematice-geometrie-generala/aria-patratului/

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Aria=suprafata.In cazul patratului este egala cu latura la patrat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aria unui patrat e latura la puterea a doua.