| Alexxutsa a întrebat:

As vrea si eu sa-mi spuneti cum demonstrez ca un text apartine genului liric. Vreau azi! Funda!happy

Răspuns Câştigător
| idontknowkay a răspuns:

Scrii definitia 'poezia [numele] apartine genului liric deoarece gandurile, ideiile si sentimentele sunt transmise direct de catre eul liric.

apoi tema poeziei si alte din astea thinking

4 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

Genul liric cuprinde totalitatea operelor în care autorul se exprimă în mod direct, prin intermediul eului liric, al fig. de stil şi al imag. artistice.
Mai multe aici : http://ro.wikipedia.org/wiki/Genul_liric

| DragosAlex1 a răspuns:

Www.wikipedia.ro gasesti aici:)

| FuckinShit a răspuns:

Genul liric cuprinde operele literare în care sunt exprimate direct (spre deosebire de genul epic) gândurile, ideile şi sentimentele autorului prin intermediul eului liric. În genul liric domină viziunea şi transfigurarea artistică, autorul apelând la tehnici aludive si asociative, creând un univers de mare forţă de sugestie ce se adresează sensibilităţii cititorului. Este, din acest motiv, genul literar al discursului subiectiv, exprimând sentimentele prin intermediul figurilor de stil şi al simbolurilor. De obicei, discursul genului liric este la persoana întâi, dar este folosită şi persoana a II-a.

| saria a răspuns:

Genul Liric cuprinde operele literale in care autorul isi expima direct,nemijlocit, gandurile, ideile si sentimentele.Se intalneste atat in literatura populara cat si in cea culta.
pune aici textul si vei primi lamuri, sau un link spre text.
succes