| Shuby a întrebat:

As vreau o idee despre cum as putea sa fac un articol cu tema :cel mai politicos elev din scoala. Articolul trebuie sa fie de 20-50randuri. dau Funda

Răspuns Câştigător
| DeeDee a răspuns:

Interesanta cerinta ta cu "cel mai politicos elev din scoala", pentru ca cel mai politicos elev nu este neaparat si cel mai bun, cuminte sau educat, ci poate fi cel mai prefacut si inteligent - care a inteles din timp beneficiile politetii. Un zambet si o vorba buna deschid multe usi.

Compunerea ta poate sa arate un elev/o eleva care in fiecare dimineata vine primul la scoala, saluta amabil portarul/bodyguardul si pe femeia de serviciu, le zambeste frumos, la fel si colegilor lui, le sare in ajutor in timp ce in sinea lui ii critica aspru sau chiar ii jigneste. Cel mai politicos elev din scoala are o putere misterioasa de a-i face pe toti cei din jur sa il admire, sa il respecte dar desi e mereu inconjurat de toti, nu are de fapt nici un prieten in toata scoala si se considera deasupra tuturor. Si cu asta faci o compunere cu "aparentele inseala" care porneste de la "nu e omeneste sa fii perfect; studentii model ascund mereu cate ceva". La urma urmei, politetea este un mod de a ne etala educatia si inteligenta superioara, nu?hee hee

3 răspunsuri:
| xxdd a răspuns:

Ca sa ocupi randurile incepi cu o introducere de aia fara legatura gen "In scoala X din orasul Y, toti elevi sunt mai cu fixatii. Fiecare are dam blaua lui. Eh, o scoala obisnuita de cartier. Nici un elev nu`i sfant.
Dar intr-o zi o eleva s`a mutat la acea scoala, din cauza divort ului parintilor. Acea fata era mult mai cuminte fata de restul elevilor de acolo. Ea nu injura, nu arunca pe jos, nu comenta, se purta frumos, raspundea mereu la ore, era cu lectile la zi mereu, bla bla bla (bagi si tu chesti aici).
Dupaia zici ca restul colegilor ei vroiau sa-i puna o petarda in biroul directorului, si ea nu a vrut sa ia parte la asta. Ba chiar i`a zis directorului sa se fereasca. Ma rog. dezvolti ideea. Sa se vada ce eleva buna e ea...

| DeeDee a răspuns:

Interesanta cerinta ta cu "cel mai politicos elev din scoala", pentru ca cel mai politicos elev nu este neaparat si cel mai bun, cuminte sau educat, ci poate fi cel mai prefacut si inteligent - care a inteles din timp beneficiile politetii. Un zambet si o vorba buna deschid multe usi.

Compunerea ta poate sa arate un elev/o eleva care in fiecare dimineata vine primul la scoala, saluta amabil portarul/bodyguardul si pe femeia de serviciu, le zambeste frumos, la fel si colegilor lui, le sare in ajutor in timp ce in sinea lui ii critica aspru sau chiar ii jigneste. Cel mai politicos elev din scoala are o putere misterioasa de a-i face pe toti cei din jur sa il admire, sa il respecte dar desi e mereu inconjurat de toti, nu are de fapt nici un prieten in toata scoala si se considera deasupra tuturor. Si cu asta faci o compunere cu "aparentele inseala" care porneste de la "nu e omeneste sa fii perfect; studentii model ascund mereu cate ceva". La urma urmei, politetea este un mod de a ne etala educatia si inteligenta superioara, nu?hee hee

| DeeDee a răspuns:

Imi cer scuze pentru raspunsul postat de 2 ori, am netul prost si nu am primit confirmare dupa prima postare, asa ca am crezut ca nu s-a trimis - si multumesc mult si pentru fundita, sper ca te-a ajutat rationamentul meu cinictongue