| anonim_4396 a întrebat:

Asimov : Religia este cea mai puternica arma pentru a controla oameni si lumi?
De ce?

22 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pentru ca, dintotdeauna, religia a oferit idei de-a gata, scutindu-i pe oameni de a-si folosi propria minte. Religia stabileste niste pedepse cumplite pentru niste pacate mai mult sau mai putin grave.
Iar frica si dresajul par sa dea rezultate.
In acest fel, facand uz de pedepse drastice, biserica poate controla mase intregi de oameni plini de prejudecati, bigoti si care refuza sa gandeasca singuri.

| psiholoaga a răspuns:

Pentru ca oamenii si lumile ii confera aceasta putere. Prin caracteristicile pe care i le schiteaza (din carti, de la preoti, de la orele de religie, din strabuni sau de unde mai vrei tu) lui dumnezeu. Daca el nu ar fi vazut, asa cum spune si fabiola, ca ceva de care sa se teama, oamenii nu ar mai fi controlabili prin religie. Nu existenta religiei in sine e o problema, ci modul in care ea este inteleasa si folosita. Atata timp cat oamenii nu deschid ochii larg si nu filtreaza cu propriul lor creieras, bun simt, propria intuitie sau orice ar fi, dar sa fie personal, e normal sa fie manipulati. Inghitim nedigerat niste informatii, asta e problema. De ce? Nu stiu, de lene, fiindca e mai usor sa intri in rol de copil si sa mananci mestecat de mama, oricum ea stie ce e mai bine pentru tine; de teama ca vom descoperi altceva daca gandim singuri si ca am iesi din sistemul asta impecabil; din comoditate, cum ar fi sa nu te integrezi in cercul tau de amici crestini, sa trebuiasca sa sustii o teza diferita in fata lor etc.

| psiholoaga a răspuns:

Nu reusesc, stefan. Ia zi-mi tu, ce s-ar intampla daca oamenii nu ar mai simti teama de dumnezeu? Daca ar fi iubire, de exemplu? Sau daca ne-am purta moral pentru ca asa sunt normele noastre interioare, nu pentru ca "Tata" ne-ar putea pedepsi? Nu intamplator dumnezeu este vazut ca parinte masculin (in timp ce mama e un simbol pentru protectie si hrana sufleteasca, tatal este figura autoritara, autorul lui "trebuie", cel ce judeca si alege pedepsele). Ce-ar fi sa avem o divinitate feminina? S-ar rasturna intreaga istorie cu poalele-n sus.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Religia a fost creiata cu un scop bine definit. Daca nu ar exista frica de Dumnezeu va inchipuiti ce se poate intampla?

| fabiola a răspuns:

Religia introduce notiunea de frica, teama. Fara acestea ar fi un haos.

| anonim24 a răspuns:

Daca nu ar exista religia sunt de acord cu fabiolaar fi haos, razboaie nu am mai avea frica si nu am mai crede in nimic, desi nu stiu daca ati auzit ca cea mai puternica putere din lume este BISERICA.

| bruno9432 a răspuns:

Pentru ca functioneaza, pentru ca e mai usor sa preiei idei gata formulate si sa crezi in ele decat sa incerci sa afli, sa compari si sa ai idei proprii, pentru ca intotdeauna va exista o teama de necunoscut de acel "ceva" care ne-a creat si ne conduce.
A functionat atat de bine in toata istoria umanitatii incat nimeni nu se oboseste sa caute alta varianta happy
Plus ca religia ofera un paravan si o justificare pentru multe frustrari ale omului... nu ai argumente... bagi religia pentru ca nici cele mai ciudate afirmatii dintr-un concept religios (indiferent de orientare, crestina, islamista etc) nu poate fi contestata.
"Crede si nu cerceta!" - daca cercetezi deja iti pui intrebari si iesi din tiparul publicului tinta.
Religia in esenta ar trebui sa ofere speranta... in realitate e doar o unealta.

| metonst54 a răspuns:

Fabiola, nu ar fi un haos acum nu inseamna ca daca oamenii nu au credinta in supranatural vor face infractiuni ca nu ii pedepseste dumnezeu.

| Bebitza_3599 a răspuns:

Pt ca majoritatea cand aud de credintza...dumnezeu...sau religie devin interesati...cum a fost si acel "zvon"cu cipurile pe care vroiau sa ni le impolanteze...preotii nu au fost de acord pentru ca era un capitol din Apoclipsa

| cesege a răspuns:

Da, este control asupra multimii! Daca n-ar exista teama de pedeapsa, va dati seama ce de rautati s-ar intampla(in plus fata de ce se petrec)?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E adevarat!
De ce? Pentru ca 85%din lume, au frica de Dumnezeu(nu de tine) laughing
Uite-te la Vatican cum se aduna lumea cand vorbeste prostu(papa).
Inainte se duceau la biserica doar hotii, criminali, violatorii...etc,etc...la spovedit... Popa ii asculta cu mare interes, dupa care ii turna la "militieni"hee hee.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai revenit cu forte proaspete? happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa ziceam si eu acum ceva vreme pe site. Cred ca Asimiv a calatorit in timp si mi-a furat ideile. Da il iertbatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Psiholoaga, zici bine. Teama, teama si speranta. Teama de realitate si speranta ca va fi mai bine... daca nu acum, eventual dupa...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tare mi-ar mai creste inima de fericire, daca cel care imparte stupidele de "stupide", si-ar argumenta gestulhee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Paradoxal, unii oameni se simt mai confortabil daca sunt controlati. Pentru ca n-au imaginatie sau asa au fost educati. E greu ca adult sa-ti insusesti suportul comportamental, dupa ce o viata comportamentul ti-a fost controlat. Va mai amintiti pedepsele pe care le primeam, fara nicio legatura cu fapta? Ce au izbutit ele sa faca? Sa ne sadeasca frica(acea conditionare negativa). Intai ne-au pedepsit parintii si apoi altii. Acum functionam (multi dintre noi) numai daca cineva ne tine in lesa. Parintii n-o mai pot face (fie ca sunt batrani, fie ca nu mai sunt) si... ce ne-a ramas?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asimov este un om si priveste lumea ca un om.ateu sau credincios.este scriitor de literatura sf, si probabil a spus-o din punctul de vedere a scriitorului nu a omului.citind cateva romane sf. tind sa-i dau dreptate dar spiritual si din punctul de vedere al meu personal este foarte departe de adevar. daca oamenii sunt controlati de religie eu sigur nu sunt printre ei. si latura manipulatoare a bisericilor care tin oamenii in nestiinta si intunerec sigur nu este in adevar cum de altfel si este scris.deci asimov daca vorbeste ca om are dreptate doar pe jumatate.sau ma rog poate un procent mai mare.in privinta celor care sunt robi si controlati. dar in privinta celor care se simt liberi in credinta si eliberati de toate tarele lumii si balastul material, nu are dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca toate religiile propun un model ideal, la care un om nu poate ajung dar spre care aspira si in incercarea lui de a fi asa se simte vinovat cand pacatuieste si ajunge in starea in care ar face orice sa fie iertat. Asta il tine ocupat. Asta tine oamenii sub control.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamne, daca-mi dai voie, religia este calea pe care o intelege fiecare pentru a te cauta Doamne si se folosesc "cei di-ntii"pentru a manipula oamenii dar se pierde din vedere ca Tu esti deasupra oricaror religii Doamne...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@stefan - majoritatea detinutilor sunt credinciosi si nu au trecut la credinta in inchisoare, ci inainte de ea. Oare de ce?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E o arma puternica pentru ca avem nevoie daca nu de idoli, macar de modele, pentru ca suntem creduli si consideram ca singuri nu ne putem creiona destinul, pentru ca avem nevoie de frica, asa cum avem nevoie si de curaj, pentru ca suntem usor de manipulat, pentru ca trebuie sa gasim un vinovat cand lucrurile ies rau, pentru ca nu avem incredere in noi ca suntem atat de puternici incat trebuie sa multumim altcuiva pentru lucrurile bune care ni se intampla! Mama....lunga lista! Aspecte pozitive, dar si negative care fac ca religia sa fie din ce in ce mai puternica! As continua cu fiecare detaliu al acestor intamplari care se numesc "viata"!

| ivonne a răspuns:

Eu cred ca nu mai e valabila chestia asta, pe zi ce trece avem dovezi care contraargumenteaza cele spuse de Asimov. dar inainte era adevarat, pentru ca tot ce se intampla...se intampla in jurul bisericilor, este valabil si pentru istoria tarii noastre, daca biserica vorbea latina...latina vorbea si populatia...deoarece singura frica majora era cea de dumnezeu...acum ca nu mai avem frica de dumnezeu multi dintre noi...majoritatea nu mai tine nici teoria asta...parerea mea!