| BBiiiaa a întrebat:

Asta nu e o incercare de a-mi face temele pe TPU.ro asa ca alti utilizatori.As vrea, daca puteti, sa imi explicati cum s-ar rezolva o problema care suna cam asa:"determinati concentratia procentuala a unei solutiide... 1, 9N". Nu inteleg de unde sa pornesc cu datele astea, de la valoarea data de 1, 9 N, Ma puteti ajuta? puppy dog eyes
P.S.; ca sa va arat ca nu vreau sa imi rezolv temele, nu am scris toate datele si nici denumirea solutiei. Vreau doar niste explicatii ale capitolului.

Răspuns Câştigător
| kasty a răspuns:

Concentratia normala (normalitatea)

Reprezinta numarul de echivalenti-gram de solut dintr-un litru de solutie. Deci:

1 l solutie Ed g 1 N

Vs l solutie md g n

[val/l] 222j98c 222j98c (5) 222j98c 222j98c 222j98c

unde: n - concentratia normala, [val/l];

Ed - echivalentul gram al solutului, [g];

Vs - volumul solutiei [l].
Uite aici mai multe raspunsuri la cum sa calculezi concentratiile solutiilor chimice

http://www.scritube.com/stiinta/chimie/PREPARAREA-SOLUTIILOR12292.php

bafta!

2 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

BBiiiaa, dupa parerea mea ar trebui, pentru a gasi raspunsul, sa scoti masa dizolvata din formula concentratiei normale si s-o inlocuiesti in formula concentratiei procentuale. Dar ar trebui ca in enunt sa ti se precizeze care este valoarea densitatii solutiei.
Echivalentul-gram pentru fiecare caz in parte cred ca stii sa-l calculezi. Bafta!

| ancutza a răspuns:

Buna....pai orice problema de concentratie procentuala se rezolva cu formula c=md*100 supra mersi. succes