| Olly_1448 a întrebat:

Astazi am primit o tema la matematica
Am avut de rezolvat 2 exercitii insa unul dintre ele mi-a dat batai de cap big grin
Deci:
credeti ca ma puteti ajuta? V-as fi foarte recunoscatoare :*
1.Scrie fractiile in forma ireductibila si decide daca numarul reprezentat este periodic simplu, periodic mixt sau daca are un numar finit de zecimale nule:3 supra 8, 12 spra 49, 249 supra 37, 3256 supra 400, 321 supra 90 [am scis asa pentru. ca altfel nu se poate ]

6 răspunsuri:
| DenisaLuciaBarbu a răspuns:

Ieri ti-am dat rezolvarea la asta

| DenisaLuciaBarbu a răspuns:

Daca il rezolv din nou dai fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este periodic simplu; 3, asupra lui 18; si 49'249 este periodic mixt 37, 3256 asupra lui 400 400 asupra lui 90

| Olly_1448 explică:

M`i s`a sters intrebarea, nu stiu de ce

| Olly_1448 explică:

Da!

| Olly_1448 explică:

Dar daca nu te superi pot sa te mai rog ceva? imi poti arata si cum ai facut impartirile adica nu numai rezultatul lor plizzz ti-as fi foarte recunoscatoare!