| MarcuAlexandru2002 a întrebat:

Astazi, o colega care se crede desteapta m-a intrebat Afla aria unui patrat daca masa e de 3l si volumul de 2m, dupa care m-a intrebat care e prima greseala.Eu ii spun ca masa nu poate fi folosita in aflarea arii unui patrat fiindca e bidimensional.Ea ma contrazice si imi spune ca de fapt prima greseala e ca patratul nu are arie doar perimetru.Eu o contrazic si ii spun ca are si ea imi zice ca nu ca la cerc si ma pierd de tot. Apoi am intrebat cateva colege care erau in apropiere cine are dreptate si spune ca ea are dreptate nu eu.Acum, nu am putut merge LA profa de fizica fiindca ma credea prost ca intreb ASA ceva.Acum am nevoie de un raspuns ca ea vad care e retardatul aici.Scuze pentru unele greseli dar am autocirectorul in engleza.As intrebat pe brainly dar asta e o intrebare LA care am nevoie de opinia a mai multor oameni.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prima greseala din enunt este ca masa nu se exprima in litri, litrul fiind o masura de volum. A doua greseala este ca metrul nu este o unitate de volum ci de lungime. Si a treia greseala este ca nu se poate calcula o arie folosind unitati care exprima altceva, unitatea pentru arie fiind metrul patrat.

| MarcuAlexandru2002 explică (pentru Ioandelasal):

Scuze ca a trebuit sa raspunzi LA o intrebare ASA stupida, dar multumesc.

1 răspuns: