| Mitel7468 a întrebat:

Ați văzut la biserică părintele când mergeți cu lumânarea să dați un pomelnic el vă înseamnă cu mâna în semnul sfintei cruci. Ați văzut cum își ține degetele? Întrebarea mea este dacă și noi oamenii de rând avem voie să facem semne ca el

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Credinciosul, cand face cruce, trebuie sa tina degetul mare, aratator si mijlociu unite la varfuri, sa reprezinte sfanta treime, iar inelarul si cel mic inchise in palma.
Nu scrie nimic in biblie despre asa ceva, acestea sunt prevazute in canoanele bisericesti. Nu tot ce se face in biserici este inscris in biblie.
Modul cum tine preotul degeele cand face cruce cu mana indreptata spre populatie denota ca el este pastorul (reprezentantul lui Dumnezeu) in "turma" parohiei si-l deosebeste de credinciosi.
Astea apartin tot de canoanele (adica regulamentele) bisericesti. Ele au fost introduse de-a lungul istoriei de catre conducatorii bisericilor.

10 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Cine nu-ți dă voie?

| Mitel7468 explică (pentru johnnny123):

Conștiința

| johnnny123 a răspuns (pentru Mitel7468):

Dacă un gest lipsit de orice semnificație îți dă mustrări de conștiință, cred că-ți folosești conștiința în mod greșit...

| Mitel7468 explică (pentru johnnny123):

Doar preoți au voie să-l folosească

| johnnny123 a răspuns (pentru Mitel7468):

Repet întrebarea: Cine a decis asta?
Și o întrebare suplimentară: Ce crezi că ți se întâmplă dacă faci și tu acel gest?

| gabicoo a răspuns:

Despre cine e vorba? Părintele Calistrat?

| Goete a răspuns:

Noi cei de rand trebuie sa ne tinem mana in sus, cu degetul mijlociu riditat si celelalte inchise

| iulia0514 a răspuns:

Pai cine te oprește? Scrie undeva ca nu ai voie?

| LaviniuA a răspuns:

Cred ca da. N-ai vazut aia din alte religii, cand mediteaza cum isi tin degetele? Si doar nu sunt preoti.

| Kaonashii a răspuns:

Le tine asa sa se creada interesant nu scrie nicaieri in biblie sa tii degetele intr-un anume fel