| FilipJicha a întrebat:

Au fost bombardamentele de la Hiroshima si Nagasaki inutile?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Da si nu. Pentru ca e mai usor, o sa-ti spun prima data de ce condamn eu aceasta fapta. In urma bombardamentelor, au avut de suferit civili. Daca americanii i-ar fi strans undeva pe toti participantii la razboi japonezi (lucru imposibil, totusi), in frunte cu imparatul Hirohito si ar fi dat drumul la bombe asupra lor, atunci as fi afirmat din tot sufletul: dupa fapta si rasplata. De ce spun asta? Japonezii au fost cei mai mari nenorociti din Al Doilea Razboi Mondial. In ciuda faptului ca motto-ul lor era ceva in genul: Asia pentru asiatici, au supus populatia chineza la niste atrocitati de nedescris. Civilii, de la batrani la copii au fost macelariti sau luati prizonieri, iar femeile, cel mai adesea mureau in urma violurilor in lant. Nu mai vorbesc de armele biologice pe care le-au folosit in luptele cu americanii.
De ce au fost necesare cele doua bombardamente? Dupa cum stii, japonezii nu concepeau sa se predea. Pentru ei era cea mai mare rusine. Soldatii japonezi, dupa ce ramaneau fara munitie si stiau ca nu mai au nicio sansa sa scape cu viata, se napusteau asupra adversarului, se napusteau cu cutite in fata mitralierelor. Un pasaj care m-a impresionat intr-o carte citita este marturia unui soldat american, care a vazut un comandant japonez ranit, fara munitie, dar care si-a scos katana si a atacat un tanc. Cred ca ai auzit si de pilotii kamikaze. In conditiile astea, o capitulare a Japoniei era departe. Japonezii au initiat primii razboiul mondial (cred ca ai auzit de invadarea Manciuriei, de luptele cu chinezii lui Chiang Kai Shek si de batalia de la Halhin Gol cu rusii condusi de Jukov) si au capitulat ultimii. In conditiile date, americanii avand deja numeroase pierderi, atat in urma bataliilor maritime si aeriene (Pearl Harbor, Midway si nu numai), cat si in urma actiunilor infanteriei (lupte, in cea mai mare parte, in jungla, in conditii groaznice) aveau nevoie sa grabeasca lucrurile. O invadare a Japoniei i-ar fi costat foarte mult. Truman, dupa ce i-a prevenit pe japonezi (deci nu, nu au fost pur si simplu doua bombe aruncate, japonezii aveau optiunea de a evita catastrofa) a trecut la actiune. Hirohito a anuntat, la scurt timp, in premiera pentru natiune, capitularea. Chiar si asa, japonezii au continuat sa lupte. Cativa au ramas ascunsi in jungla si au continuat multi ani in sir lupta pe cont propriu (nu stiu ce era in capul lor). Singurul lucru nedrept in aceasta "poveste" este ca imparatul Hirohito, din dorinta americanilor de a pastra, cat de cat, un echilibru in tara, si-a continuat domnia. Dupa parerea mea, ar fi meritat sa aiba aceeasi soarta ca si cei condamnati la moarte in urma Procesului de la Nurnberg.
De asemenea, trebuie mentionat ca aceasta demonstratie de forta a americanilor a fost pentru a arata Rusiei superioritatea armamentului lor. Rusii, in caz ca ar fi "poftit" sa treaca dincolo de RDG, ar fi stiut ce-i asteapta. A fost deci, pe de-o parte, si o fapta care a avut rolul de a proteja democratia europeana si de a apara tarile vestice de "Cortina de Fier" sau "Ciuma Rosie" (adevarata ciuma rosie, nu denumirea pe care o acorda anumiti idioti PSD-ului).

36 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Mda, pana la urma, se va spune peste o suta de ani ca nu a fost nici un evreu omorit de Hitler. Asta e, in timp memoria se estompeaza.
Discursul contine de doua ori cuvintul "uniti-va!", si de aceea am facut aluzie la acel citat happy.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru cristi202):

Tocmai, in ultima vreme vesnicile victime ale lumii de la egipteni pana azi au inceput a continua o propaganda tot mai agresiva cu holocaustul si antisemitismul, se vede ca nu esti la curent. Chestia e ca vin in opozitia sionistilor tocmai evrei care spun ca totul e un buljshit facut pentru bani. Asa ca ce o mai fi peste 100 nu stiu, lumea pune problema de azi, de ce toate documentele de orice fel pot fi accesate iar cele despre holocaust sunt la secret in unele state unde le-a mers asta si sunt date legi care pun pumnul in gura? Gandeste, inca e legal.

| cristi202 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Lasa, ca pana si de primul pas facut de om pe Luna au inceput unii sa se indoiasca. Se pare ca e ca o regula, se pune totul la indoiala, nimic nu pare a fi adevarat, totul tine de teoria conspiratiilor.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru cristi202):

Intr-adevar sunt lucruri despre care nu stii ce sa mai crezi dar unele cred ca nici nu ar trebui sa ma intereseze. Din punctul meu de vedere si daca s-a ajuns pe luna tot o crima este, f mare. In ce priveste alte lucruri faptul ca Romania este o tara falimentara, ca lumea se indreapta spre un abis, mie unul nu mi se pare teorie. Cu totul intamplator unii ( aceeasi ) castiga si mai mult, iar altii ( aceeasi ) nu mai au nici painea zilnica. Asa esti de acord, nu?

| cristi202 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Da, cu asta sunt de acord!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru cristi202):

Ca esti de acord face sa ma bucure ca mai exista oameni cu ochii deschisi, in rest fiecare cu realitatea in care traieste. Ca sa nu raman dator. Au ajuns unii pe luna, ok. Sa imaginam un dialog, posibil ca acolo, fuduii aia care s-au dus posibil sa se fi intalnit cu cineva, nu? Gazda de pe luna, extraterestru ( Urechiatul ) - Ba da' voi cine sunteti? Cum ati ajuns aici? Neil - Ehe, noi suntem de pe minunatul pamant, cea mai mare, puternica si dreapta natiune. Urechiatul - Pai bine ba, si atunci de ce eu vad prin benoclu ca acolo sunt sute de milioane care mor de sete si de foame? Voi va plimbati ma? Umblati dupa suprematie militara, razboaie si facut crime din galaxie? Pai cat v-a costat plimbarea va rezolvati ba tampitilor problemele din casa. ( incheiat dialogul ) Tu nu vezi ca agentile spatiale umbla dupa asteroizi sa-i aduca pe Terra ca sa le suga mineralele ca nu le mai ajunge bogatia adunata din pamant pe seama prostilor? Si asta cu riscuri enorme pentru securitatea planetei Terra. Ei insa si-au facut buncare si chiar au in agenda eugenia globala. Deci cum pot spune eu ca sunt mandru ca rasa umana a cucerit un corp ceresc? Ce beneficiez eu din varfurile tehnologice in afara de razboi, manipulare, etc? Au mai spus si altii - Pe pamant traiesc 2 civilizatii, iar noi nu facem parte din club.