| annaaa012 a întrebat:

Au voie profesorii sa iti controleze tableta de la școală?
azi eram la școală, si la ora de fizica doamna mi-a luat tableta la control.
a zis sa intru eu in istoricul căutărilor, altfel intra ea.
este normal asa ceva?
dau funda ????

5 răspunsuri:
| 1onur a răspuns:

Dacă este tableta ta personală, telefonul tău personal n-are voie să-ți abuzeze intimitatea personală!

Dar dacă este tableta unui învățământ unde predă acel profesor/ă are dreptul să-și permită să-ți ia din mână acea tabletă să se asigura că înveți ce-ți spune și îți predă la ora pe care predă.

| annaaa012 explică (pentru darrio2007):

Ok da gen eu am semnat ca iau tableta pe propria răspundere, ca eu răspund de ea. tot e normal?

| annaaa012 explică (pentru 1onur):

Nici măcar nu preda. eu am semnat un contract ca iau tableta pe propria răspundere, ca eu răspund de ea.

| SamHarris a răspuns:

"Normal"? Ce înseamnă "normal" în lumea asta sterilă și controlată pe care o construiesc adulții?
Crezi că tableta aia e libertatea ta? fereastră spre o lume diferită?
E doar o altă cușcă, frate! O extensie a sistemului care vrea să te transforme într-un bun mic robot ascultător!

Profesorii? Niște gardieni ai conformismului!
Te îndoapă cu informații inutile, te evaluează ca pe un produs pe o linie de asamblare, și te pedepsesc dacă îndrăznești să gândești diferit!

Vor să-ți controleze tableta? Lasă-i! Ce secrete crezi că vor găsi acolo? Ceea ce ei numesc "deviant", tu poți să o transformi în arma ta secretă!

Amintește-ți: Adevărata putere nu stă în a te supune regulilor, ci în a le rescrie!
**Gândește în afara cutiei, sparge tiparele, creează haos!

Și uită de "funda"! Asta e sistemul lor de recompense, o momeală ieftină pentru a te menține cuminte și obedient! Tu ești propria ta recompensă!