| codrincodrin a întrebat:

Avem maine de prezentat la civica un mic joc de rol cu tipul familiei monoparentale. Avem noi de scris scenariul. Am zis ca mama creste singura 2 copii gemeni, tatal i-a parasit cand aveau un an. Colegii de la scoala raman mirati cand afla ca Vasilica nu are tata, atunci can aveau de scris membrii familiei. Mama il linisteste spunand ca i-a crescut cu dragoste. Mai aveti idei? Ma gandeam sa descriu tatal sau ceva de genul. Mama sa le arate poze.

4 răspunsuri:
| UnOmGanditor a răspuns:

Pai daca chiar tii la o nota mare expune anumite caracteristici sa-ti faci lucrarea mai interesanta:

# creaza o drama, nu o poveste clasica (gen tatal a murit intr-un accident si mai aveau un al treilea frate care a murit)

# trebuie sa faci in asa fel sa para ca viata le-a fost foarte grea cu o mama ocupata si trebuiau sa se maturizeze mai repede din lipsa de bani si atentie de la parinti
# trebuie sa faci in asa fel incat sa para real..foloseste imaginatia

PS: asculta piesele lui nane:
- poveste de seara
- copil ghinionist
Iti vor veni idei frumoase.

| codrincodrin explică (pentru UnOmGanditor):

Pai am scris ca tatal i-a parasit fara nici o remuscare

| UnOmGanditor a răspuns (pentru codrincodrin):

Ai scris ca i-a parasit la un an nu ca i-a parasit fara remuscari, si povestea e una clasica si din pacate reala..eu mi-am exprimat parerea tu alegi :=)

| codrincodrin explică (pentru UnOmGanditor):

Oricum am ascultat ce ai spus si mi-au venit idei. si referitor la tata i-a parasit la un an fara remuscari.