| Secretloveforu13 a întrebat:

Aveti la dispozitie un etalon de 1kg si o balanta.Cum procedati pentru a cantari 500g de faina? va rog ajutati-ma si pe mine...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu etalonul cantaresti un kg de faina si apoi il imparti pe cele 2 talere a balantei, luand de pe talerul mai greu si punand pe cel mai usor pana se echilibreaza si o sa ai cate 500 grame pe fiecare taler. Numai bine!

2 răspunsuri:
| ghiolbitza a răspuns:

Formezi doua gramajoare separate si adaugi faina in fiecare pana se echilibreaza balanta.

| Bettyloveyou a răspuns:

Cu etalonul cantaresti un kg de faina si apoi il imparti pe cele 2 talere a balantei, luand de pe talerul mai greu si punand pe cel mai usor pana se echilibreaza si o sa ai cate 500 grame pe fiecare taler.