| preadulce a întrebat:

Azi la evaluarea nationala.am scris la primul exercitiu asa :
fetele=ficele
corect este fiicele (adica cu doi,, i")
Voi ce credeti... o sa imi depuncteze mult?

9 răspunsuri:
| sunflower01 a răspuns:

Se scrie cu 2 de i?
eu prima data am scris cu 2 de i si dupa am taiat si am scris cu un i
oops!

| Bianca_5451 a răspuns:

Mult nu o sa iti depuncteze, putin, putin ar trebui. Eu am scris copilelehee hee

| DrumuriFictive a răspuns:

Iti va scadea, insa nu cu mult.Acum depinde, trebuie sa tii cont de faptul ca a fost examen la limba si literatura romana, unde corectitudinea gramaticala este cel mai important lucru.

| anss23 a răspuns:

Pai dat fiind ca in total luai 6 puncte si erau 3 cuvinte fiecare sinonim corect valora 2 puncte, deci in cel mai rau caz o sa titi scada acele doua puncte.Deci din valoarea totala a acelui exercitiu o sa-ti ramana 4 puncte.(daca ai scris corect celelalte doua sinonime).big grin

| Minty a răspuns:

Nu cred ca o sa-ti ia multe puncte, dar fi mai atenta pe viitor!

| Sonnia a răspuns:

Corect e cu 2 "i". Te va depuncta, nu stii in clasa a 8-a sa scrii corect... Imi pare rau.

| safir_8545 a răspuns:

Nu e bine cum ai scris

| preadulce explică:

Pana azi stiam cum se scrie corect laughing...dar este altfel la examen!