| Monyyyyy a întrebat:

Bacul la chimie este greu? Sunt profil tehnic, am văzut ca la subiectu 1 este teorie și problemele profa o zis ca is mereu la fel doar schimba cifrele, ce spune-ți? Vreau sa fiu sigura ca intru la Politehnica de aia ma gândeam sa dau din biologie sa am medie mare.Dau funda la ce as putea lua nota mare

3 răspunsuri:
| Pecare a răspuns:

Daca vrei sa intri la politehnica ar fi mai normal sa dai bacul la fizica! Dar daca te gândesti totusi sa dai la chimie si crezi ca te.ai descurca, alege chimia anorganica, e mai ușoară!
La biologie in schimb ai mult de tocit si nu te ajuta cu nimic la politehnica. Succes!
A da, am uitat, da, e usor, dar trebuie sa inveti ceva mai mult decat la bio!

| davedavedave93 a răspuns:

Nu este foarte dificil. Necesită totuși să investești timp și energie și să iei lucrurile pe rând. Adică, când începi să înveți chimia, utilizează fel de fel de surse (video, imagini, scheme, text). Caută orice cuvânt/termen/formulă pe care nu ești sigură că îl înțelegi și nu lăsa lipsuri micuțe. La politehnică, în funcție de aria pe care vei merge, îți vor fi de folos Chimia organică și anorganică, Fizica, Matematica uneori. Dar nu te speria. sunt incredibil de simple, odată ce înțelegi. Pornește cu bazele materiei și lasă-ți curiozitatea să te ghideze (orice întrebare survine, caută-i instant răspunsul.) Dacă înțelegi limba engleza vei avea un ajutor suplimentar, deoarece, cele mai bune informații, video-uri explicative, explicații foarte bine și simplu oferite, le găsești în engleză. Orientează-te pe lucrurile care îți „gâdilă" curiozitatea, care te energizează/pasionează.

Ca să-ți poți seta un obiectiv real de notă. Intră pe site-ul Universității Politehnice din (Timișoara/București) și vezi cerințele de admitere ale acestor universități. Așa vei știi care a fost situația în ultimii ani și îți poți seta un obiectiv real.

Chimia este o materie la care, fiecare informație viitoare se bazează pe toată informația trecută (pe măsură ce avansezi). De aceea trebuie să te pui șa punct cu inceputul și să caută mereu ca învățatul să se bazeze pe ÎNȚELEGERE și exersare, NU pe memorare. Memorarea se întâmplă odată cu înțelegerea și exersarea. happy
Dacă te ajută cineva să înveți, scapă de teama de a pune întrebări și pune orice întrebare îți vine, oricât de stupidă pare. Iar dacă n-ai înțeles nici ulterior, nu te lăsa până nu pricepi (fără frica de a cere 100 de explicații, dacă e nevoie). Mult succes să ai! big grin

| anamariarot a răspuns:

Nu e greu, dar e mai ușor la biologie.