| Hi5there1iamAle8 a întrebat:

1) Puteți să îmi spuneți și mie ce sunt M1 și M2 și care este diferența dintre ele?

2) Este vreun dezavantaj dacă mă duc pe științele naturii, adică îmi închide anumite facultăți/academii?

3) În primii doi ani, științele naturale (biologie, fizica și chimie) au aceeași programa, nu?

1 răspuns:
| anamariarot a răspuns:

1. M1 este matematica de la mate-info, iar M2 de la stiinte ale naturii. M1 are un nivel de dificultate mai dificultate mai ridicat decat M2. Diferenta intre ele e data doar de cateva capitole care sunt in plus la M1.
2. Niciun profil nu iti inchide nicio posibilitate. E important sa te descurci tu la admitere, pentru ca facultatile nu tin cont de profilul facut in liceu. De exemplu, daca vrei sa faci ceva din sfera informaticii, o sa te ajute profilul mate-info, pentru ca studiezi mai multa informatica(din clasa a 11-a la stiinte ale naturii nu se mai face informatica), insa asta nu inseamna ca un elev de la stiinte ale naturii nu poate studia la facultatea respectiva. Orice elev poate, fie ca vine de la mate-info, fie ca vine de la filologie.
3. Da. In primii doi ani e aceeasi materie, dar sa nu crezi ca dupa o sa se schimbe radical. La fel ca in cazul M1 si M2, sunt cateva capitole care fac diferenta, atat.