| MulteeIntrebarii a întrebat:

Bună! A dat cineva examenul TOEFL? M-ar putea ajuta cu niste răspunsuri? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Feri5 a răspuns:

Examenul TOEFL înseamnă practic Test Of English as a Foreign Language și este de două tipuri iBT și pBT.
iBT înseamnă internet Based, adică examenul se dă pe calculator. Tot ce ai nevoie sunt niște căști, obligatoriu cu microfon, eventual o ciornă și un pix.
pBT - paper Based este o variantă a examenului TOEFL care se dă pe hârtie.
Examenul TOEFL este alcătuit din 4 părți:
● reading;
● listening;
● speaking;
● writing.
La iBT, partea de reading, ți se va da un text sau mai multe texte pe care vei fi nevoit/-ă să le citești cu foarte multă atenție, iar apoi îți cere să răspunzi la niște întrebări grilă referitoare la acele texte. Cam majoritatea întrebărilor din secțiunea reading sunt de tip grilă, însă pot exista și întrebări în care se cere să argumentezi sau să compari două texte.
La partea de listening se va pune un fișier audio, pe care va trebui să-l asculți, iar apoi să răspunzi la câteva întrebări.
La partea de speaking, sunt exerciții în care ți se cere să vorbești despre anumite subiecte, pe anumite teme. Diferențele constau în modul următor: la iBT vorbești în microfon, iar un "robot" ascultă și probabil înregistrează ce spui, iar la pBT, vei vorbi față în față cu un evaluator.
La writing îți va cere să scrii anumite eseuri pe anumite teme.
Diferențe între Internet Based și Paper Based:
● reading
Nu există diferențe, numai că la pBT îți dă niște foi, la cealaltă ai textul pe calculator.
● speaking
La pBT vei vorbi cu un evaluator adevărat, iar la iBT cu internetul.
● listening
La pBT, evaluatorul îți va pune un fișier audio, iar la iBT tot la fel, doar că la tine pe calculator.
● writing
La pBT ți se dau foi și scrii de mână ca la bacalaureat, iar la iBT scrii pe calculator.
Cam acestea sunt informațiile. Sper că te-am ajutat! Funda?