| ContCuIntrebariCiudate a întrebat:

Bună,aș dori să învăț limba păsărească...cum?

Răspuns Câştigător
| BaloonaasheeDeeSapuun a răspuns:

E foarte simplu, cum se spune ''Teoria e usoara practica te omoara''. E mai greu pana te obisnuiesti...; x

1. Sper ca stii vocalele [ a; e; i o; u, ă, â, î]
2. De fiecare data cand intalnesti vocala te opresti [ dar o pronunti inainte de a te oprii]
3. Pui ''P''
4. Repeti vocala si continui cuvantul fara problema si tot asa la urmatoarea vocala.

Nu uita sa exersezi pentru a te obisnui cu pronuntatul, dar si cu tradusul.
Multa Bafta... acum la sfarsit iti dau niste exemple.

casa - capasapa
masa- mapasapa
pa - papa
tati - tapatipi
mami - mapamipi
sora - soporapa
fratele- frapatepelepe.
buna - bupunapa
ce faci - cepe fapacipi
bine-bipinepe
tu-tupu
eu- epeupu
si tot asa

Succes

12 răspunsuri:
| ContCuIntrebariCiudate explică:

Stefy-stepefipi
tata-tapatapa
mami-mapamipi
rucsac-rupucsapac
poza-popozapa
imagine-iipimapagipinepe
invatatoare-ipinvapatapatopoaparepe
dariana-daparipiapanapa

am gresit ceva? ȘO

| ContCuIntrebariCiudate explică:

Propozițe.
Astăzi merg la Timișoara cu o prietenă pe nume Sararolling on the floor
Astăpăzipi meperg laăa Tipimipisopoaparapa cupu opo pripiepetepenapa pepe nupemepe Saparapa.

Răspuns utilizator avertizat
| iiPuffy a răspuns:

Mama=mapa-mapa
tata=tapa-tapa
dragoste=drapa-gopo-stepe
iubire=iupu-bipi-repe
pasareasca=papa-sapa-repe-apa-scapa
limba=lipi-mbapa
si tot asa mai inkolo
este f simplu sa o invetzi daca ai cu cine vorbi!

| catalinutza99 a răspuns:

Nu stiu cum sa-ti explic mai detaliat, dupa ce zici o silaba a unui cuvant, te uiti la ultima litera de la silaba si pui un P in fata ei. Poti sa mai modifici tu sa suna cat mai pasareste nu neaparat dupa silabe.
Exemple: Pasareasca - Papasapareapascapa
Eu ma duc la baie. - Eupu (epeupu, suna mai fain) mapa dupucp lapa bapaiepe.
Sper ca ai inteles. happy
Have Fun

| Diana48 a răspuns:

De exemplu :mama supui mapa-mapa deoarece cuvantul se termina cu vocala a dupa vocala a pui p si a mere e vocala este e pui p si e este un pic mai greu la inceput dar te descurici tu.:*