| denisanico30 a întrebat:

Buna,a făcut cineva cursul de recepționer medical și s-a angajat în domeniu? Nu știu daca sa fac o postliceala sau acest curs deoarece aș vrea sa lucrez ca și recepționer medical. Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri.

3 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

De ce sa-ti irosesti 3 ani din viata cu postliceala daca tu vrei sa fii receptioner. Nu iti trebuie decat cv si putin noroc sa prinzi postul

| aaanamariaaa a răspuns:

Cine are postliceala și vrea sa lucreze ca receptioner medical, poate lucra. Dar dacă nu ai, da, poți face un curs de receptioner medical. Am fost și eu interesata la un moment dat sa fac acest curs ca slash fi vrut sa ma angajez în spital ca registrator medical, și as fi vrut sa am un curs ceva măcar, adevăratul este ca ai nevoie doar de liceu(cu bac), dar un astfel de curs este binevenit. Mai ales ca am văzut preturi între 1.000-1.500Lei maxim, și este un job ok și liniștit, curat. Nu știu dacă sunt acreditate astfel de cursuri, dar dacă lucrezi la privat atunci angajator ar vedea cumva cursul ca experiență, ai avea întâietate fata de o persoana doar cu liceu. În clinici precum Regina Maria, Arcada etc cred ca sunt doar cu postliceala fetele, deși din ce știu ca receptioner sunt și cu facultate persoanele, cel puțin ca receptioner la hotel. Dar tu vrei medical, deci sfatul meu este sa faci cursul. Cred ca o sa îl fac și eu pana la urma, acum ca mi ai reamintit cu întrebarea ta. Este un domeniu frumos. Și ar arata frumos și în CV dacă vrei sa studiezi mai departe. Multa bafta. Eu acum am văzut întrebarealaughing

| aaanamariaaa a răspuns:

Ps: un curs de operator introducere și validare date, cred ca ar fi la fel de bun pentru acest post. Atâta timp cât la interviu angajatorul te vede interesat și pasionat, va fi un mare plus.