| Jasmyiine a întrebat:

Buna, acum am intrat in clasa a 7-a si sunt praf cu matematica, vreau niste recomandări despre scoli in care nu se invata matematica, gen filosofie, sunt din Iasi si nu stiu daca gasesc, stiu engleza stiu romana orice numai nu matematica

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Matematica nu este grea, daca faci multe exercitii (ca un rebus, de plictiseala).
Iti recomand sa cauti si sa descarci culegerea de matematica "Gheba" (pentru clasele 5-8) si sa rezolvi din ea zilnic cate 10 probleme, pe rand!
Te asigur, daca faci asa, la finalul clasei a 8-a vei fi printre cei mai buni la matematica, fara efort!
Doar un pic de vointa este necesar, la inceput.

| Violleta2022 a răspuns:

In absolut toate scolile generale se invata matematica la acelasi nivel.
ce vrei tu se intalneste numai la liceu, cand treci clasa a IX-a fiindca de atunci poti alege profilul pe acre doresti sa-l urmezi.
Din paacte, mai ai de invatat serios inca 2 ani de zile matematica, apoi sustii Evaluarea nationala la Romana si matematica dupa care intri la liceu.
REngelza Nu are nici o importanta la ansiorii astia si nici in calsa a VII_VIII, dar MATEMATICA este vitala fiindca tu trebuei sa dai examen la sfarsit de clasa a VIII-a.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pana la liceu peste tot se face matematica

| KovacsB a răspuns:

Daca esti praf la matematica de clasa a 6-a, eu zic ca ceri ajutor de specialitate.

| LaviniuA a răspuns:

Bro cred ca peste tot se face mate. La filologie e mai usor. Poate faci si tu pregatire ca sa inveti chiar daca te ia din clasa a treia. Gasesti si tu ceva ieftin... pe vremea mea mergea si cate o sticluta, o gaina, oua.
Pe urma din facultate o sa scapi de mate. Sunt atatea optiuni.