| Yoanapisi a întrebat:

Ajutati-ma am maine test la franceza si nu m adecurc la passe compose, vreau sa stiu cum se formeaza si nu stiu de unde obtin participiu verbului de conjucat. Puteti sa imi dati si link in care gasesc informatii referitoare la acest timp!
Multumesc! Dau funda, vot ce vreti voi nu mai lamuriti-ma si pe mine!
P.S SUNT IN CLASA A 7-A

1 răspuns:
| supervsl a răspuns:

Pai nu am link. dar iti explic. Se formeaza din vb auxiliar avoir/être + part trecut al verbului de conjugat.
verbele terminate in er cum ar fi parler / danser se transforma in parlé/ dansé etc. trebuie sa cauti regulile astea le net, unele vb sunt neregulate...
acum cu auxiliarele : être se fol pentru vb de miscare ( aller, danser ) sau pentru verbale intranzitive ( nu primesc complement direct ) iar avoir se fol pentru verbele tranzitive ( écrire, faire, voir ). sper ca te-am ajutat, detalii găsesti pe net sau in carte. baftă la test!