| AryennSm a întrebat:

Am 13 ani si sunt in clasa a VII-a. La scoala, am numai note de 10, semestrul acesta l-am terminat cu 10 la toate materiile, clasa a VI-a am terminat-o cu media generala 10, iar clasa a V-a cu 9, 93. Voi invata in continuare ca sa am numai note de 10. Avand in vedere acest aspect, ce meserie credeti ca s-ar potrivi? Mi-ar placea sa fiu om de afaceri, sau avocat, dar nu prea stiu sigur. O meserie care aduce bani multi si care iti pune creierul la treaba. Spuneti-mi, asadar, meserii care te pot face milionar. Poate vi se pare amuzanta intrebarea, dar am vise mari. Dar un aspect important: sa am bani, dar sa nu fie proveniti ilegal, din spalare de bani, mita, trafic de influenta sau mai stiu eu ce.M-am saturat de asemenea oameni care ne duc tara in jos doar pentru ca ei vor putere si bani! Si ce profil de liceu credeti ca ar trebui sa urmez pentru a avea astfel de meserii? Avand in vedere ca se apropie clasa a VIII-a, iar eu inca nu m-am hotarat. Funda la cel mai concret raspuns!

Răspuns Câştigător
| alexutza222 a răspuns:

Pentru a face bani trebuie sa fii foarte bun intr-un domeniu. Si pentru a fi bun intr-un domeniu trebuie sa iti placa ce faci. MErgi la profil umanist daca iti place romana, lb straine, istoria, geografia si poti da la drept(asta e cea mai banoasa meserie pe acest profil, deci avocat, judecator, procuror, notar, executor judecatoresc) sau daca iti place matematica, fizica, chimia si biologia mergi la profil realist( meserii banoase sunt orice fel de inginer, informatician (da la mate info la liceu) )

4 răspunsuri:
| JamilaGizeh a răspuns:

Nu pot sa spun decat ca ai tot respectul meu si ma bucur ca mai exista copii de varsta ta care gandesc asa si au vise mari. Iti urez mult succes si sa ajungi cat mai sus! happy

| T0T a răspuns:

Mate-info intensiv info sau intensiv engleza, iti da mult mai multe posibilitati.

| Syndre a răspuns:

Puține meserii te pot face milionar, în viață intervin multe lucruri asupra căruia nu avem control.
N-ai nevoie de 10 pe linie, mare parte din ce înveți la școală nu o să-ți foloseasca mai departe. Îți trebuie și "școală de stradă", să știi. Sfatul meu să mai ieși din casă și să te bucuri de vârsta pe care o ai.
Facultăți bune sunt Medicina, Dreptul, IT, AC și multe altele, tu mergi spre ce îți place nu spre ce zic alții.
P.S: Dacă nu-ți plac banii proveniți ilegali, mita și chestiile de genul, afaceriile nu sunt pentru tine. Oricât de cinsit ai fi, e o meserie în care vei întâlni rechini.

| AdyColt a răspuns:

Dupa ce am citit lunga ta intrebare sunt sigur ca vei devenii scriitor (de succes si plin de bani).