| Tryon a întrebat:

Buna, am 14 ani, sunt in clasa a VIII a, asta inseamna ca eu curand o sa dau examenul de capacitate si o sa trebuiasca sa imi aleg un liceu unde pot aplica, insa am nevoie de sfaturi, eu care nu am sprijin prea mare familiar in acest subiect. Deci visul meu chisr din vlasa a V a a fost sa fiu un IT ist, sa programez, eu recent invat Java, si sunt pe drumul de al invata complet, dupa vreau sa intru pe C++, si pe viitor vreau sa imi fac o cariera in acest domeniu insa problema foarte mare este ca eu nu prea sunt bun la mate, iar daca merg la un liceu bazat pe asta o sa ma descurc foarte greu, nu prea stiu ce o sa fac, ma descurc ok la celelalte materii, am terminat cu peste 8.70 mereu media generala, stiu ca nu e mult dar stiu ca pot mai mult daca as incerca tot ce pot, acum ma gandesc ca tot pot lucra la programare si fara liceu/facultate si sa imi fac cariera, dar nu sunt sigur pe mine, si vreau sfaturi, multumesc ca ai citit pana aici, sper ca ati inteles ce am cerut si desigur, DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Yurisa a răspuns:

Buna. Poti incerca Stiinte ale Naturii, acolo se face o matematica mai usoara, mai accesibila fata de mate info, chiar daca nu faci informatica.
Sau, poti incerca la un profil uman unde nu faci matematica aproape deloc iar in a 12-a sa faci pregatire la info pentru admitere la facultate. Faptul ca stii sa lucrezi in java mi se pare ceva demn de lauda, cred ca o sa te descurci daca ai un strop de ambitie. Nu conteaza la ce profil esti cand te duci la facultate.
Eu as lua totusi in considerare mate info, nu e imposibil de terminat

1 răspuns:
| xAndreas11 a răspuns:

Cauta despre programe CNC, este ft interesant si bine platit. si nu ai nevoie de cine stie ce studii.