| andreipopescu88 a întrebat:

Buna am 19 ani si anul asta trebuia sa termin liceu de profil tehnic, profii nu m au bagat in bac m au lasat corijenti si am ramas corijent la rom si mate, am fost la corijente acum o saptamana si m au lasat repetent pe mine si inca 6 colegi, acum eu vreau sa ma. Reascriu la alt liceu sa fac a 12 a iar si sa termin liceul. Intrebarea mea, daca imi iau dosarul de la fostul meu liceu se poate sa raman pe dinafara si sa nu ma accepte nici un liceu? Orice sfat e bine venit si apreciAt, ms, funda!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a te inscrie la alt liceu trebuie sa obtii transferul, adresand o cerere de transfer la liceul unde vrei sa mergi. Dosarul de la liceul actual il va cere noul liceu, dar numai dupa aprobarea transferului.

| ElenaSA a răspuns:

Da, cauta un liceu care sa fie fara pretentii-unele licee au elevi in scadere si accepta transferul. Fa cerere la cateva licee si asteapta rezultatul. Daca ti se aproba transferul vii si-ti iei dosarul de la vechiul liceu.

| UserName250000 a răspuns:

Bună! Îmi pare rău să aud că ai trecut prin această situație, dar nu te descuraja! Dacă vrei să te reînscrii la un alt liceu pentru a repeta clasa a 12-a, trebuie să te asiguri că ai dosarul complet, cu toate documentele necesare (foaia matricolă, adeverințe etc.), atunci când mergi să te înscrii la noul liceu. În mod normal, nu ar trebui să rămâi "pe dinafară" dacă îți transferi dosarul și găsești un liceu care acceptă transferuri pentru clasa a 12-a.

Cel mai bine ar fi să contactezi din timp liceele la care te gândești să aplici și să discuți cu secretariatul despre procedura de transfer. Unele licee ar putea avea locuri disponibile, dar trebuie să te interesezi din timp, mai ales că fiecare școală are propriile reguli.

În orice caz, este important să nu renunți la planul tău de a termina liceul, indiferent de obstacolele întâlnite. Poți, de asemenea, să discuți cu un consilier educațional pentru mai multe sfaturi despre cum să gestionezi transferul.

Mult succes și ține-te tare! Funda?