| EvaBiersack a întrebat:

Am aflat ca la liceul Ion Creanga se fac ore de japoneza. As vrea sa merg la acest liceu si ma intereseaza :daca vreau sa intru sa fac si ore de japoneza trebuie sa dau alt examen sau ceva? Dau funda
Multumesc

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde. Eu stiu de obicei cand te inscrii la un profil care se bazeaza pe 2 limbi (una principala si alta secundara) iti da si un formular unde sa scrii ce sa faci a 2-a limba, de obicei e in functie de ce ai studiat din clasa a 5-a pana in prezent ca a 2-a limba la scoala de unde vi, dar poti sa pui si alta limba daca asta vrei sa studiezi.

| AC4S4 a răspuns:

Salut!
Japoneza nu se studiaza obligatoriu, la mine in scoala era un curs de japoneza pentru gimnaziu.Erau 4 clase, din fiecare mergeau cativa si strangeau de-o clasa(un fel de club). Aveau si profesor.

In Romania se face engleza ca prima limba, apoi in clasa a 5a intra o alta limba(Franceza,Germana, Spaniola, Italiana...), in nici un caz Japoneza, este optional. Pur si simplu mergi si tu la orele aleahappy