| Deliaelenam2024 a întrebat:

Bună.Am aproape 13 ani și mi-a întârziat menstruatia 3 luni. Nu m-am pupat cu nimeni și nu am întreținut niciun fel de act de sexualitate.Este normal? În ultimele 3 luni m-am îngrășat foarte mult și am fost foarte stresat a în ultimul timp
Este normal? anul acesta mi-a venit pentru prima dată pe data de 3 Mai până pe 8 mai. și ultima menstruatie pe 16 până pe 19 iulie

5 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Capu sus, o sa treaca un timp pana ti se regleaza (sau poate ramane neregulata), poate fii de la stres, si faptul ca inca doar ce ti-a venit, nu e ceva batut in cuie, poate sa iti lipseasca menstra si 2 3 luni, apoi sa iti vina sa te tina mai mult sau mai putin. Discuta cu mama ta, iti va spune mult mai multe despre asta, igiena este un lucru foarte important.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Nu este normal si trebuie sa mergi la medicul de familie sa-ti de-a trimitere la endocrinologie, ginecologie sau sa procedeze cum crede de cuviință.
Sanatate ❤️

| Georgiana0216 a răspuns:

Tinand cont ca abia ce ti-a venit pentru prima data, nu e ceva anormal sa ai si intarziei. Eu in primul an am avut 3 mentruatii si usor, usor s-a reglat. Mici intarzieri in perioadele stresante nu sunt chiar asa anormale, doar sa nu devina o obisnuita, dar asta mai peste ceva vreme cand o sa intri in normal cu menstrele. Pentru un moment esti abia la inceput si aceste lucruri sunt normale. Cat despre kilogramele in plus, sunt la fel de normale si ele. In corpul tau au loc schimbari hormonale, iar fiecare corp reactioneaza diferit.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul an cand debuteaza ciclul menstrual poate venbi foarte rar, odata la cateva luni sau chiar la 3 ori 6 luni, asdar este foarte normal la anisorii astia sa vina ciclul atat de rar.

| Cipi1212 a răspuns:

Probabil că ești prea tânără. De aceea ai probleme cu menstruația.