| 0Denis0 a întrebat:

Am auzit ca la unele licee se face un curs intensiv de engleza ( daca doreste persoana respectiva) si se da un test, daca treci faci cursul daca nu nu. Intrebarea mea este daca poate cineva exact sa imi explice exact ce este acest curs intensiv.

Răspuns Câştigător
| ayumu a răspuns:

La bilingv limba de predare este romana.Numai ca mai faci vreo 2-3 materii in plus care sunt in engleza, respectiv istoria/geografia Angliei, literatura engleza sau cv de genu.Astea normal ca se predau in engleza dar restul materiilor se predau in romana

5 răspunsuri:
| ayumu a răspuns:

Exista clase cu profil bilingv in cadrul carora pe langa materiile normale faci intensiv engleza sau franceza.De obicei sunt de mate-info bilingv si filo bilinbv.Si dai examen daca vrei sa intri la o astfel de clasa, scris si oral. Examenul se da ori pe la sfarsitul clasei a 8a pe o data stabilita ori daca daca esti deja la licru si vrei sa te transferi la o astfel de clasa il dai cu cei de a 8a cred.Detaliile de organizare la afli de la secretariat

| 0Denis0 explică (pentru ayumu):

Dar nu ma refeream la bilingv ci la unul care are limba de predare in romana. Numa intreb ca sa stiu ca ma descurc bine la engleza si vreau sa stiu exact cu ce am de aface inainte de a lua o hotarare.

| ayumu a răspuns (pentru 0Denis0):

La bilingv limba de predare este romana.Numai ca mai faci vreo 2-3 materii in plus care sunt in engleza, respectiv istoria/geografia Angliei, literatura engleza sau cv de genu.Astea normal ca se predau in engleza dar restul materiilor se predau in romana

| Krsz a răspuns:

Este profilul limbi moderne. dai un examen pentru a intra la clasa aceea. dai scris si oral la lb engleza. dar la profilul asta faci engleza de vreo 4 ori pe saptamana franceza si germana de 2 ori parca. ideea e ca inveti si a 3a limba. dar nu au toate liceele profilul astahappy funda?

| 0Denis0 explică (pentru Krsz):

Pai de exemplu uite eu merg la Loga si acolo ca la un liceu normal banuiesc faci mai departe cele 2 limbi (caz obisnuit) facut in clasele anterioare, la mine engleza si germana, pai ce vreau sa zic este ca fac engleza mai mult nu? Ma gandesc ca nu intra inca o limba in plus.

| Krsz a răspuns (pentru 0Denis0):

Nu, faci si o limba in plus si mai multa engleza. asa e la mine la liceu