| anonim_4396 a întrebat:

Am facut subordonata subiectiva (SB) si nu prea inteleg ce e cu ea... Adica la predicativa am primit niste elemente introductive, la subiectiva nu ni le-a dat... Care sunt?

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Subiectiva are rol de subiect in fraza.
Cine se scoala de dimineata/ departe ajunge. 1Sb 2. PP Cine ajunge departe? Cine se scoala de dimineata. Asta in general. Apoi subiectiva e determinata de expresii impersonale: e bine, e rau, e greu etc. E bine/ sa iti faci temele. 1PP 2Sb. Cine e bine? Sa iti faci temele.
Apoi, cand ai "trebuie". Ar trebui/ sa mergi la scoala.1PP 2Sb. Cine ar trebui? Sa mergi la scoala. Hai ca e simpluwinking

| anonim_4396 explică (pentru raluk27):

Si elemente introductive? Acum am inteles mai bine care-i treaba... Deci elementele introductive ar fi conjunctiile subordonatoare, pronumele relativ... si mai care happy

| raluk27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asta e..ca subiectiva nu prea are conjunctii. E vorba mai mult de intelesul din fraza. Cauta pe google niste explicatii mai elaborate. Eu ti-am spus pe scurt si din amintiri ( ultima oara am facut gramatica acum 6 ani).