| guacamowle a întrebat:

Buna, am intrat la facultatea de drept si stiinte administrative a universitatii Ovidius pe taxa. imi calculez optiunile si am nevoie de un raspuns concret deoarece vad informatii diferite in toate partile.

daca platesti prima transa a taxei de scolarizare la inmatriculare, ti se returneaza acea suma daca e sa intri la alta facultate, sau sa-ti retragi dosarul?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Banii ii primesti inapoi dupa ce-ti retragi dosarul.

| guacamowle explică (pentru Violleta2022):

Hey, mersi pentru raspuns. As vrea totusi sa clarific - banii ii primesc complet daca retrag inainte sa incep anul, sau e posibil ca Universitatea sa-si rezerve un anumit procentaj din prima transa?

| Violleta2022 a răspuns (pentru guacamowle):

Asta nu stiu, depinde de politica lor, daca isi opresc taxa de procesare a actelor si de examinare.
Toate astea le poti afla de la secretariatul sau serviciul de contabilitate, unde ai platit initial.

3 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Daca te retragi inainte de inceperea anului universitar, primesti banii pe taxa inapoi. Daca te retragi dupa ce incepi anul si semnezi contractul de studii, atunci evident ca nu ti se returneaza, ba chiar vei fi obligat sa platesti intreaga suma.
Deci daca te retragi acum ai macar grija sa nu ramana pe acolo dosarul sau acte de-ale tale gen copii legalizate dupa diplome si foi matricole ca sa nu cumva, prin absurd dar se mai intampla, sa incerce sa profite si sa te considere student in continuare